Uudis

Jansseni ja Vaxzevria koroonavaktsiinide väga harva esinevaks kõrvaltoimeks on Guillain-Barré sündroom

Johnson&Johnson tütarettevõtte Janssen COVID-19 vastane vaktsiin on ühedoosiline ehk vaktsineerimise lõpetamiseks on vaja vaid ühte süsti.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiamet teatas neljapäeval, et Guillaini-Barré sündroom (GBS) lisatakse Jansseni koroonavaktsiini infolehtedesse kui vaktsiini väga harva esinev kõrvaltoime. Hiljuti lisati see haruldane neuroloogiline häire ka AstraZeneca koroonavaktsiini infolehtedesse.

GBS ehk äge polüradikuloneuriit on harva esinev neuroloogiline häire, mille puhul immuunsüsteem kahjustab närvirakke ning võib põhjustada valu, tuimust ja lihasnõrkust, kõige raskematel juhtudel ka paralüüsi. Enamik inimesi paraneb sellest täielikult.

Euroopa ravimiameti ravimiohutuse komitee (PRAC) hindas kõrvaltoime teatisi üleeuroopalises kõrvaltoimete andmebaasis EudraVigilance ning teaduskirjanduse andmeid. Kokku analüüsiti 108 GBS teatist, mis oli edastatud 21 miljoni manustatud vaktsiiniannuse kohta. Nende teatiste hulgas oli ka üks surmaga lõppenud teatis.

PRAC jõudis järeldusele, et Jansseni koroonavaktsiini ja GBS-i põhjuslik seos on võimalik. Kuigi selliseid juhte on esinenud väga vähe, peaksid tervishoiutöötajad siiski olema tähelepanelikud GBS-i sümptomite suhtes, et sündroomi võimalikult varakult diagnoosida ja ravida.

Inimestel soovitatakse koheselt pöörduda arsti juurde, kui neil tekib:

  • jäsemete nõrkus
  • kahelinägemine või raskus silmade liigutamisel
  • raskused neelamisel, rääkimisel või närimisel
  • koordinatsioonihäired
  • käimisraskus
  • jalgade või käte surisemine
  • põiekontrolli või soolefunktsiooni häired

Euroopa Ravimiamet kinnitab, et vaatamata lisanduvale kõrvaltoimele jääb Jansseni koroonavaktsiini riski-kasu suhe positiivseks.

Hiljuti lisati GBS kõrvaltoimena ka Vaxzevria infolehtedesse, Comirnaty ega Spikevaxi puhul ei ole põhjuslikku seost GBS-iga tuvastatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.