Jõulukingid soetamata? Kuidas koroonaajal võimalikult ohutult sisseoste teha?

Kaubanduskeskusi ei tohiks praegu perega külastada

Kruiisilaev Silja Europa muutub nädalavahetusel ujuvaks ostu- ja meelelahutuskeskuseks.Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp / Scanpix

Paljudel on jõuluostud veel tegemata ning võimalusi selleks jagub. Kaubanduskeskused on avatud ja neid tekib juurdegi – näiteks muudeti Tallinna sadamas asuv kruiisilaev Silja Europa mõneks päevaks ujuvkaubamajaks. Väisa või terve perega, sest laeval korraldatakse ka koolitusi ja kohale on kutsutud jõuluvana koos päkapikkudega.

Uurisime, mida arvab kaubanduskeskuste külastamisest praegu, kui kroonaviiruse võib külge korjata ükskõik kust, terviseamet. Lisaks küsisime Tallinkist, kuidas on sellisel “plahvatusohtlikul” ajal tagatud ujuvas kaubamajas õhukvaliteet, hajutamis- ja hügieeninõuete täitmine.

Kaubanduskeskusi ei tohi praegu võtta perekondliku meelelahutusasutusena

Terviseameti meedianõnik Eike Kingsepp ütleb, et kui vanasti külastati kaubanduskeskusi tihti terve perega ja meelelahutuseks, siis praegu terviseamet nakkusohu tõttu nii talitada ei soovita.

Kingsepp suunab, et kui vähegi võimalik, peaks sooritama oma ostud e-kanalitest. Kui siiski on plaan minna kaubanduskeskusesse, siis tuleb kindlasti veenduda, et ollakse terve. Ka kõige väiksem kriipimistunne kurgus, nohu või aevastamine tähendab, et kaubanduskeskuses käigu peab ära jätma.

Isegi kui ollakse terve, ei soovita Kingsepp minna kaubanduskeskusesse, kaasa arvatud ujuvasse kaubamajja, terve perega.

Selle asemel võiks planeerida ja leppida kokku, mida ja kust on vaja osta ning koostada nimekiri, millega läheb poodi üks inimene. “Nii nagu tavaliselt, et pered jalutavad mööda kaubanduskeskusi meelelahutuseks – seda ei tohiks praegu kindlasti teha,” toonitab ta.

“Kuigi näiteks 2+2 reegel ei kehti peredele, soovitavad terviseameti spetsialistid tungivalt praegu terve perega kaubanduskeskusi, kaasa arvatud ujuvkaubamaja, mitte külastada,” rõhutab Kingsepp, et kaubanduskeskusi ei tohiks praegu võtta meelelahutuskohana.

Ujuvkaubamajja pääseb vaid eelbroneeringuga – tõbiseid pardale ei lubata

Silja Europal avatud ujuvat kaubamaja kommenteerides sõnab terviseameti meedianõunik, et kindlasti peab Tallink järgima kõiki praegu kehtivaid nakkuse tõkestamise meetodeid – hajutamine, desinfitseerimine, maskid, jälgima, et inimesed hoiaksid distantsi.

Ka ujuva kaubamaja puhul kehtib tema sõnul sama reegel, mis kaubanduskeskuste puhul – sinna on mõistlik minna ühel pereliikmel, kes teeb nimekirja järgi sisseostud ja seejärel lahkub, mitte ei jää laevale ringi vaatama.

Tallink Grupi kommunikatsiooni peaspetsialist Kai-Ines Nelson kinnitab Tervisegeeniusele, et Tallink on koroonaviiruse leviku tõkestamiseks oma laevadel pidevas kontaktis ja teeb väga tihedat koostööd kõikide Eesti ametiasutustega, sealhulgas Terviseametiga.

Nelson täpsustab, et tagamaks praegustes oludes kõigi külaliste ohutus ja piisav hajutatus laevas, tuleb  Silja Europa ostunädalavahetusel osalemiseks teha eelnev broneering Tallinki kodulehel ning registreerida enda osalemine konkreetsel etteantud kellaajal.

Laeval saab viibida vaid piiratud ajavahemikul ning igas ajavahemikus lubatakse pardale piiratud arv külalisi, et terminalis ja laevas oleks võimalik tagada praegustele ohutusnõuetele vastav distantsihoidmine.

Külastajate hulk on piiratud ka laevakaupluses – lubatud on täitumine kuni 50 protsendi ulatuses. Seda jälgib laevapersonal.

Lisaks tuleb külastajatel broneeringut tehes kinnitada, et laeva tulles ollakse terve ning haigusnähtudeta. Viirusnähtudega isikuid pardale ei lubata.

Tallink lubab jälgida ohutusmeetmeid

Nelson lausub, et mis puudutab ohutusmeetmeid, siis Tallinki laevadel järgitakse kõiki terviseameti kehtestatud ohutusnõuete soovitusi, reisijatealade puhastataske ja desinfitseeritakse väga põhjalikult mitu korda päevas.

Ka külastajate jaoks on olemas käte pesemise ning desinfitseerimise vahendid, jagatakse tasuta näomaske ning ka kõik Tallinki meeskonnaliikmed kannavad näomaske. Terminalis ja laevapardal on tagatud täiendavad kätepesu ja desinfitseerimisvõimalused.

Laevade õhukvaliteedist rääkides viitab Nelson aga, et Tallinki laevadel on nüüdisaegne ventilatsioon ning seda monitooritakse pidevalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.