Jüri Ratas: meil ei ole nii, et on 1,3 miljonit doosi vaktsiini ja kõik kohe saavad, kes tahavad

Avaldati vaktsineerimiskava: tervishoiutöötajate lähedasi ja õpetajaid ei plaanita eesmajärjekorras kaitsesüstida

Kui tervishoiutöötajal on kodus kaitsesüstimata pereliige, kes toob viiruse mujalt koju, siis on too töötaja ikkagi viirusega "ääristatud".Foto: Shutterstock

Sotsiaalministeerium avaldas täna koroonaviiruse katisesüstimise kava.

Peaminister Jüri Ratas ütles teisipäeval Riigikogu ees aru andes, et vaktsiinid saavad alguses olema defitsiidis ja tuleb teha mingisugune järjestus. “Meil ei ole nii, et tuleb auto, siin on teile 1,3 miljonit doosi vaktsiini ja kõik kohe saavad, kes tahavad. Mingi valik tuleb teha,” tõdes Ratas.

Sõltuvalt Eestisse jõudvatest vaktsiinikogustest on eesmärk alustada riskirühmade vaktsineerimist 2021. aasta jaanuaris. Selleni, et kõigil soovijail oleks võimalus end vaktsineerida COVID-19 haiguse vastu, loodetakse jõuda 2021. aasta juuniks.

Esmajärjekorras vaktsineeritavatesse riskirühmadesse kuuluvad tervishoiu- ja hoolekandeasutuste töötajad, hooldekodude elanikud ning teatud haiguste ja seisunditega inimesed, kellel on suurem tõenäosus nakatuda kui teistel või kelle nakatumisel võib haigus kulgeda raskemalt.

Edgar (35), kelle abikaasa on tervishoiutöötaja, oli pärast vaktsineerimisplaani nägemist üsna nördinud, sest kavas ei ole sõnagagi mainitud tevishoiutöötajate lähedasi, keda tema hinnangul tuleks samuti esimesel võimalusel kaitsesüstida.

“Jah, ma saan aru, et arstid, õed, hooldajad vaktsineeritakse enne teisi. Aga kas nende pereliikmed, kellega nad koos elavad, ei saa vaktsiini eelisjärjekorras?” oli mees mures.

Ta põhjendas oma seisukohta öeldes, et ega vaktsiin 100 protsenti toimi ja kui tervishoiutöötajal on kodus kaitsesüstimata pereliige, kes toob viiruse mujalt koju, siis on too töötaja ikkagi viirusega “ääristatud”.

Peaminister Ratas ütles teisipäeval Riigikogus, et näiteks õpetajad kuuluvad eesliinitöötajate ja elutähtsa teenuse pakkujate sekka ning saavad vaktsineeritud koos politseinike ja päästjatega.

Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja nentis, et tervishoiutöötajate pereliikmetele ei ole tõepoolest plaanitud esmajärjekorras kaitsesüsti teha.

Praegu kokku lepitud vaktsineerimise plaan on, et esmajärjekorras vaktsineeritakse riskirühmi, st neid, kellel on kõrgem risk COVID-19 haigusesse haigestuda kas oma töö iseloomu, ea või terviseseisundi poolest.

Samasuguse lähenemise on esialgse info põhjal võtnud enamik Euroopa Liidu riikidest. Riskirühmade vaktsineerimine võimaldab kõige tõenäolisemalt vältida tervishoiusüsteemi ülekoormust haiglaravi vajavate patsientide näol ning tervishoiu ja hoolekandeasutuste toimepidevuse tagamiseks vajaliku personali haigestumist.

Hetkeseisuga ei ole ühelgi COVID-19 vaktsiinil veel müügiluba, millega koos avaldatakse ka vaktsiini omaduste kokkuvõte. Selle põhjal saab täpsema ülevaate vaktsiini omadustest ning vajadusel kohandatakse vaktsineerimise plaani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.