Uudis

Ka Pfizeri koroonatabletid on Euroopa ravimiameti töölaual kiirendatud hindamisel

Paxlovid on suukaudne viirusevastane ravim, mis vähendab koroonaviiruse võimet paljuneda inimese organismis.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiamet alustab Pfizeri väljatöötatud suukaudse koroonaviiruse ravimi Paxlovidi andmete hindamist, et toetada riike, mis võivad otsustada kasutada seda ravimit COVID-19 raviks enne müügiloa saamist.

Paxlovid on suukaudne viirusevastane ravim, mis vähendab koroonaviiruse võimet paljuneda inimese organismis.

Ravimi toimeaine PF-07321332 takistab viiruse paljunemiseks vajaliku ensüümi toimet. Peale selle sisaldab Paxlovid väikeses annuses ritonaviiri (proteaasi inhibiitorit), mis aeglustab PF-07321332 lagundamist, võimaldades sellel kauem organismis püsida ja viiruse vastu toimida. Eeldatakse, et ravim peaks vähendama COVID-19 patsientide haiglaravi vajadust. 

Euroopa ravimiamemeti inimravimite komitee (CHMP) hindab ühe uuringu andmeid, milles võrreldi Paxlovidi tõhusust toimeaineta ravimi ehk platseeboga. Ravimit kasutuati kerge kuni mõõduka COVID-19 haigusega patsientidel, kes ei olnud haiglaravil ning kellel oli suur risk raske haiguse tekkeks.

Esialgsete andmete põhjal vähendas Paxlovid võrreldes platseeboga haiglasse sattumise või surma riski, kui ravi alustati 3–5 päeva jooksul pärast sümptomite teket.

CHMP hindab ka ravimi kvaliteedi- ja ohutusalaseid andmeid. Hindamise eesmärk on anda võimalikult kiiresti juhised, mis aitaksid riikide pädevatel asutustel otsustada, kas ja kuidas ravimit enne müügiloa saamist kasutada. Müügiloa saamisele eelneb põhjalikum hindamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.