Karmen Joller: eelistan iga kell vaktsineerimise järgset lühiajalist ebamugavust ettearvamatu kuluga COVID-19 haigusele

Perearst Karmen Joller sai teise doosi koroonavaktsiini.Foto: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Perearst Karmen Joller sai esmaspäeval teise doosi koroonavaktsiini. Doktor andis sotsiaalmeedias teada, missugused kõrvalnähud pärast seda ilmnesid. Ta märkis ka, et eelistab tekkinud lühiajalist ebamugavust igal juhul ettearvamatu kuluga COVID-19 haigusele.

Joller kirjutas Facebookis, et sai esmaspäeval teise koroonavaktsiini annuse. “Öösel ärkasin paar korda, sest vasak õlg valutas ja külm oli, hoolimata soojast toast. Hommikul näitas kraadiklaas väikest palaviku, 37,5,” kirjeldas ta pärast teist vaktsiiniannsut tekkinud nähtusid.

Tekkinud palaviku leevendamiseks võttis doktor paratsetamooli, sest vaktsiinijärgse palaviku võib alla võtta: tegemist pole ju pärishaigusega, vaid veidi petta saanud immuunsüsteemiga, mis parasjagu hoolega antikehi meisterdab. Vaktsiin paneb tööle keha loomulikud kaitsemehhanismid, seejuures inimest haigusest säästes.

“Õlavalu pole ka enam, on vaid kerge turse. Praegu vist palavikku pole, sest enesetunne on hea, ainult jalad on tinast. Kui paratsetamooli mõju kadudes palavikku rohkem ei tõuse, loen sümptomid vaktsiinist tingituks ja lähen pärastlõunal tööle. Seni teen kodust kaugtööd,” kirjeldas dr Joller hommikul enesetunnet.

Ta kinnitas ka, et kui palavik ei alane, siis ta igaks juhuks kodust välja ei lähe. “Võib olla üli-üli-üliväike tõenäosus, et olen haige ja tegemist ei ole vaktsiini kõrvaltoimega.”

Joller tõi välja, et tegelikult ootas ta sarnaseid kõrvaltoimeid juba esimese süsti järel, aga endalegi üllatuseks pääses tookord vaid kerge tundlikkusega süstekohas. Tema sõnul on seda, et teise süsti järel on kõrvaltoimed mõnevõrra tugevamad, kui pärast esimest süsti, näidanud ka teadusuuringud.

Enamasti kaovad kõrvaltoimed iseenesest esimese ööpäeva lõpuks, vahel kestavad kuni 72 tundi. Kõiki enesetunnet parandavaid vahendeid (valuvaigistid-palavikualandajad, jahedad kompressid jms) võib kasutada ja see immuunsuse teket ei pidurda.

“Iga kell eelistan lühiajalist ebamugavust COVID-19 haigusele – see ettearvamatu ja isegi kerge kuluga haigus, kui inimene haiglasse ei satu, võib hirmutavalt raske olla ja igapäevaelu veel kuude järel mõjutada,” avaldas Joller ning pani südamele, et vaktsineerimise järgselt tasub valmis olla enesetunde lühiajaliseks halvenemiseks.

“Rõõm on hinges ikkagi suur, sest juba järgmiseks esmaspäevaks olen saavutanud 95protsendilise kaitse. Ja tänasest alates ei pea ma jääma eneseisolatsiooni, kui osutun lähikontaktseks.”

Vaatamata vaktsineeritu staatusele lubas arst, et nagu ette nähtud, hoiab ta distantsi, peseb käsi ja kannab maski seni, kuni viirus on kontrolli alla saadud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.