Uudis

Karmen Joller: “Palun, raamatumüüjad ja reklaamikaupmehed: käivitage oma südametunnistus ja lõpetage inimeste valeinfoga mürgitamisele kaasaaitamine!”

Perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller ütleb, et kui mõni perearst või -õde on valmis vaktsineerimiseks koduvisiidi ette võtma, siis võib ta seda loomulikult teha.Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp / Scanpix

Eestis on tekitanud diskussiooni asjaolu, et olukorras, kus meie teadlased, arstid ning ametid näevad tohutut vaeva, et säästa riiki piirangutest ning lukkukeeramisest, on raamatupoodide lettidele jõudnud teos nimega “Koroona valehäire”.

Eesti teadlaste sõnul on kõnealuses raamatus väga palju faktivigasid ning see levitab ohtlikke pseudeoteaduslikke vandenõuteeoriaid ja soovitatav oleks teos müügilt sootuks ära korjata.

Raamatu levitamist kommenteeris Facebookis ka perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller.

Raamatupoed ja reklaamimüüjad aitavad kaasa valeinfo levikule

Joller oli nördinud, et ajal, mil sajad tuhanded inimesed maailmas haigestuvad COVID-19 haigusse, osa neist sureb ja riigid end uuesti lukku panevad, ajal, mil ka Eestis arstid, meditsiini- ja riigiasutused valmistuvad halvimaks, aitavad raamatupoed ja reklaamimüüjad kaasa pahatahtliku valeinfo levikule!

Raamatukaupluste esindajad on öelnud Delfile, et nemad raamatute sisu eest ei vastuta ning kuna teoseid tuleb müüki väga palju, ei jõuta kõiki kontrollida. Kõnealuse teose müüki põhjendanud näiteks asjaoluga, et puudub nii-öelda ametlik hinnang raamatule.

“Vabandust, aga mis saab olla veel ametlikum kui see, et raamatu autorile tööd andev ülikool end raamatust distantseeris ja nimetas raamatu väljaandmist ametieetika rikkumiseks? Mis saab olla veel ametlikum kui Eesti arstide ja teadlaste hinnang raamatule: see raamat levitab pahatahtlikku valeinfot?” kommenteeris Joller.

Ta märkis, et mõistab, et raamatupoodidel ja reklaamimüüjatel on raske hinnata pakutavate toodete sisu. Tänaseks on selle konkreetse raamatu kohta adekvaatseid hinnanguid aga piisavalt.

“Palun, raamatumüüjad ja reklaamikaupmehed: käivitage oma südametunnistus ja lõpetage inimeste valeinfoga mürgitamisele kaasaaitamine! Te teate küll, millisest raamatust ma räägin. Vaadake kriitilise pilguga üle ka muud tooted, mille levikule te kaasa aitate. Teile on see raha, aga nii mõnegi inimese jaoks elu ja surma küsimus. Kas see raha on tõesti seda väärt? Vaadake üle väärtused, mida teie ettevõtted edasi kanda soovivad.”

Joller tõi välja ka asjaolu, et COVID-19 haigusse on surnud mõnedki inimesed, kes on avalikult kuulutanud, et nad selle olemasolusse ei usu või eiravad haigestumist ennetavaid soovitusi.

Lisaks viskas perearst õhku ka küsimuse, kust tuleb raha sääraste teoste tõlkimiseks, kirjastamiseks ja reklaamiks? Kas KaPo ei tahaks seda lähemalt uurida?

“Väärinfo levik ei ole üksikinimeste terviseuskumuste küsimus, see on mitmetahuline riikliku julgeoleku küsimus,” põhjendas ta.

Raamatus on ohtralt valeväiteid

Ka Tartu ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner nentis oma sotsiaalmeedia postituses, et jõudis raamatut lehitsedes kiiresti arusaamisele, et see sisaldab ohtralt valeväiteid, mis on pakendatud pseudoteaduslikku vormi.

Abnergi kutsus Apollot ja Rahva Raamatut lõpetama ohtlike pseudoteaduslike vandenõuteooriate levitamist ja märkis, et sõnavabadus ei õigusta pseudoteadusliku desinformatsiooni levitamist, seda eriti tervishoiukriisi keskel.

“Sirvisin põgusalt see kuu ilmunud raamatut “Koroona valehäire” (kirjastuselt Reval-Buch OÜ) ning teadlasena olin sunnitud juba paarikümne sekundilise lugemise järel peast kinni haarama,” kirjutas ta Facebooki postituses ning tõi ühe lehekülje näitel välja ka asjad, mis teda raamatus häirima hakkasid.

Foto: Erik Abner

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.