Kas COVID-19 infektsiooni põdemise ja diabeedi vallandumise vahel võib olla seos?

Teadlaste sõnul võib koroonaviirus mõnel patsiendil olla päästik, mis vallandab suhkruhaiguse.Foto: Shutterstock

Juba mõnda aega on teatud, et diabeetikutel on suur risk koroonaviiruse raskekujuliseks põdemiseks. Meditsiiniajakirjas Diabetes, Obesity and Metabolism ja mõnedes teistes teadusartiklites on tõstatatud aga küsimus, kas viirus võib mõnel patsiendil olla ka päästik, mis vallandab suhkruhaiguse. kirjutab CBS News.

Lastearst Dyan Hesi sõnul uurivad teadlased nüüd, kas COVID-19 ründab insuliini tootvaid kõhunäärme beeta-rakke. Mõne uuringu põhjal tundub see just nõnda olevat, osas uuringutes aga lükatakse väide ümber.

Ligi aasta pärast pandeemiat on paljudel patsientidel dokumenteeritud nn “pika COVID-i” tagajärjena püsivad hingamisteede tüsistused, kerged kognitiivsed häired ja ka muud neuroloogilised sümptomid, näiteks insuldid ning südame- ja neerukahjustused.

Hiinas asuva Wuhani arstid teatasid tõenäolisest seosest COVID-19 ja kõrgenenud veresuhkru taseme vahel juba 2020. aasta aprillis.

2020. aasta novembris avaldatud kaheksa uuringu analüüs näitas, et 3700 hospitaliseeritud patsiendist diagnoositi diabeet 14,4protsendil pikka COVID-i põdenud patsiendil.

Dr Hes märkis, et potentsiaalselt võib organismi sellisel käitumisel olla seos näiteks raviga, mida mõned patsiendid koroonaviiruse vastu saavad. “Haiglas saavad väga rasked patsiendid näiteks prednisolooni, mis tõstab veresuhkrut,” tõi doktor välja.

Itaalia teadlased uurisid, kas kõrgenenud veresuhkru tase võib põhjustada diabeeti, arvestades varem tõestatud seost pikaajaliste viirusnakkuste ja veresuhkruhäirte vahel. Selles eelmise aasta mais avaldatud uuringus tunnistati, et enne põhjapanevate järelduste tegemist on vaja põhjalikumaid uuringuid. Siiski ei oleks üllatav, kui COVID-19 tõepoolest vallandaks 1. tüüpi diabeedi.

New England Journal of Medicine avaldatud artiklis väitsid teadlased, et on usutav, et COVID-19 mõju keha võimele glükoosi metaboliseerida võib muuta organismi insuliinitaset või tekitada probleeme, mis võivad põhjustada diabeedi tekkimist.

Dr Hes, kes märkis, et ilmselt on kirjeldatud seos olemas, kuid selle täpsemaks mõistmiseks ning tõestamiseks on vaja teha rohkem uuringuid suurema arvu inimestega.

Ühendkuningriigi ja Austraalia juhtivad diabeediuurijad on andnud teada, et loomisel on ülemaailmse koroonaviirusega seotud diabeedijuhtude register.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.