Uudis

Kas haigekassal on õigus vaktsineerimata inimestele sõnumiga vaktsiinikutseid saata?

Eesti Haigekassa.Foto: Liis Treimann / Scanpix

Mitmed inimesed on sel sügisel pöördunud andmekaitse inspektsiooni poole palvega kontrollida haigekassa õigust saata inimestele Covid-19 vastasele vaktsineerimisele kutsuvaid SMS-teavitusi. Nii haigekassa kui andmekaitse inspektsioon kinnitavad, et sellisel viisil elanike teavitamine on igati seadustega kooskõlas.

Inspektsioonile on laekunud palju küsimusi seoses haigekassalt saadud SMS-iga vaktsineerimise võimaluse kohta. Soovitakse teada, kas haigekassa on kasutanud enda käes olevaid andmeid ning välja sorteerinud vaktsineeritud ning vaktsineerimata inimesed ning kas haigekassa võib kasutada vaktsineerimata inimeste kontakte selleks, et saata ravimireklaami.

Ametid kinnitavad, et edastatud SMSide puhul on tegemist seaduslikul alusel põhineva teavitusega vaktsineerimisõiguse realiseerimise võimaluse osas. Haigekassa teavitab juba alates 2019. aastast Eestis elavaid inimesi nende inimeste õigustest ja kohustustest ning selleks kasutatakse erinevaid infokanaleid.

Haigekassa õigusosakonna juhataja Ergo Pallo ütles, et haigekassa teavitab inimesi erinevatel põhjustel, näiteks ravikindlustuse lõppemisest või Euroopa ravikindlustuskaardi lõppemisest ning nüüd ka Covid-19 vastu vaktsineerimisele kutsudes. Infot saadab haigekassa nii elukoha aadressil, e-posti aadressil kui ka SMS-i teel.

Kuidas teatakse, kes on vaktsineerimata?

„Meilt ja andmekaitse inspektsioonilt on korduvalt küsitud, millisel alusel haigekassa teavitusi teeb. Õiguslik alus selliseks tegevuseks tuleneb haigekassa seadusest ja selle alusel antud põhikirjast. Inimesed on ka meilt küsinud, kuidas oleme nende kontaktid saanud – inimeste kontaktandmed pärinevad rahvastikuregistrist ja riigiportaalist, kuhu inimesed on ise need edastanud,“ selgitas Pallo

Kuidas aga teatakse, kes on vaktsineerimata? Selleks on haigekassa koostanud vaktsineerimata inimeste valimid raviarvete alusel. See tähendab, et kui isiku kohta puudub vaktsineerimise raviarve, loetakse, et isik on vaktsineerimata. Raviarvete põhjal saadud esialgset valimit on valideeritud ka immuniseerimisteatiste abil, et teavitused jõuaks üksnes inimesteni, kes ei ole veel vaktsineerima jõudnud.

Pallo lisas, et kuna mitmed haigekassasse pöördumised on seotud kontaktandmete täpsusega, palub haigekassa inimestel riigiportaalis eesti.ee oma andmed uuendada, lisada telefoninumber ja meiliaadress, mida ka tegelikult kasutatakse.

„Vabandame nende inimeste ees, kes on saanud SMSi-i või e-kirja teel kutse vaktsineerimisele mitmel korral. Sageli on see seotud just andmete ebatäpsusega ning teeme omalt poolt parima, et selliseid olukordi vältida,“ lausus Pallo. 

Ka andmekaitse inspektsiooni jurist Ive Eevel kinnitas, et haigekassa edastatud SMS on seaduslikul alusel põhinev teavitustegevus vaktsineerimisõiguse kasutamise võimaluse osas. „Samas on aga inimesel alati õigus pöörduda haigekassa poole, kui ta ei soovi vastavasisulisi teavitusi saada ja paluda nende saatmise lõpetamist,“ sõnas Eevel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.