Uudis

Kas koroonaviirusesse nakatunud tervisetöötaja saab selle vormistada tööõnnetusena?

Mask.Foto: Shutterstock

Sotsiaalmeedias on mitmed tervishoiutöötajad, kes on puutunud kokku koroonaviiruse kahtlusega patsientidega, esitanud küsimuse, mis saab neist, kui nad nakatuvad tööd tehes koroonaviirusesse.

Sotsiaalministeeriumi sõnul ei liigitu selline haigestumine seaduse kohaselt tööõnnetuse, vaid hoopis kutsehaiguse alla. Samas on tööõnnetuse ning kutsehaigestumise puhul hüvitised samad.

Valitsuse poolt koostatud kriisikomisjon ei ole hetkel veel arutanud eraldi lisakompensatsiooni meetmete pakkumist tervishoiutöötajatele, kes on viimastel nädalatel seoses COVID-19 levikuga teinud tavapärasest rohkem tööd. Küll aga kinnitas haigekassa esindaja, et praegune eriolukord ei muuda 1. aprilli kavandatud tervishoiutöötajate palgatõusu.

Hüvitist hakatakse maksma teisest päevast

Sotsiaalministeeriumi ning tööinspektsiooni esindajad kinnitasid Geeniusele, et töökohustusi täites viirusesse nakatumine liigitub töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt kutsehaiguse alla. Kuigi kutsehaigus ei ole sama tööõnnetusega on selle hüvitise määrad samad ning kehtib nii haigestumise, kui surma puhul.

“Seadus ütleb, et kutsehaigus on haigus, mis on põhjustatud töökeskkonna ohutegurist. Sellises olukorras, kus arst, kes ravib patsienti ning nakatub selle käigus, võib seda käsitleda kutsehaigusena, mis on seotud bioloogilise ohuteguriga. Seega pole tegu tööõnnetusega, vaid kutsehaigestumisega. Kuid nii tööõnnetuse kui ka kutsehaiguse puhul makstakse haigushüvitist 100% alates 2. päevast,” ütles sotsiaalministeeriumi töö- ja pensionipoliitika osakonna juhataja Ulla Saar.

Valitsuse koostatus kriisikomisjoni tööd kommenteerides tõi Saar välja, et praegusel hetkel ei ole seal veel arutatud, kas ja millist lisakompensatsiooni meetmeid on riigil kavas praegu tööl olevatele tervishoiutöötajatele maksta. Saar kinnitas, et tervishoiutöötajate kaitsmine on siiski riigi prioriteet, kuna oma töö iseloomu tõttu on nad riskirühmas.

Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soon andis kolleegiga ministeeriumist analoogse vastuse. Samuti kinnitas haigekassa esindaja, et nemad maksavad tervishoiutöötajatele välja kõik hüvitused, kui haigusjuhtumit on käsitletud tööõnnetuse või kutsehaigusena.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses