„See tähendab, et lisaks paranenud olmetingimustele, on buss varustatud uusima kolmedimensioonilise mammograafiasüsteemiga. Naised kogevad mugavamat mammograafiauuringut, radioloogidele on aga tagatud kvaliteetsemad 2D- ja 3D-pildid ning radioloogiatehnikule kiirem töövoog,“ selgitas dr Ilves. Ta tõi välja, et 3D-mammograaf võimaldab tuvastada 20–35% rohkem rinnavähke.
Radioloog dr Sulev Ulp panei naistele südamele, et rinnavähki on võimalik mammograafiauuringul avastada enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi või organismis levima hakanud.
„Mammobuss on suurepärane võimalus Eesti eri piirkondade naistele, et teha mammograafiline uuring kodukandis. Rinnavähi avastamise suhtarv uuringul käinud naiste kohta on aastate lõikes olnud 4,2–4,4 juhtu 1000 naise kohta. 84% avastatud rinnavähkidest on olnud varases staadiumis, mille puhul on võimalik täielik tervenemine,“ rääkis dr Ulp.
Buss on varustatud tehnoloogia viimase sõnaga
Mammobussi projekteerides võttis kliinikum arvesse kümne aasta pikkust kogemust Eesti Vähiliidu mammograafiabussiga.
„Uut bussi tellides soovisime suurendada patsientide ja töötajate mugavust. Nii näiteks on bussil autonoomne elektri-, vee- ja küttesüsteem, mis võimaldab Mammobussil olla sõltumatu vastuvõtukoha elektri- ja veeühendustest ning planeerida vastuvõtte Eesti väiksemates paikades sõltumata eesootavatest võimalustest või kitsendustest,” tutvustas uut Mammobussi dr Ilves.
Ta viitas, et niisamuti on uude Mammobussi projekteeritud invalift, et tagada uuringule tulemise võimalus ka piiratud liikumisvõimega patsientidele. Keskkonna säästmise eesmärgil on buss aga varustatud päikesepaneelidega.