Kliinikumi uue Mammobussi 3D-mammograaf võimaldab tuvastada senisest 20–35% rohkem rinnavähke

Mammobussis on 3D mammograaf ning see on varustatud invalifti ja päikesepaneelidega.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Reedel, 25. septembril avatakse pidulikult Tartu Ülikooli Kliinikumi uus Mammobuss, et pakkuda naistele rinnavähi sõeluuringut mugavamas keskkonnas kodukoha läheduses.

Uuring varasemast mugavam ja kiirem

Kliinikumi radioloogiakliiniku juhataja dr Pilvi Ilvese sõnul võimaldab uus Mammobuss pakkuda patsientidele ja töötajatele kaasaegset tehnoloogilist taset.

„See tähendab, et lisaks paranenud olmetingimustele, on buss varustatud uusima kolmedimensioonilise mammograafiasüsteemiga. Naised kogevad mugavamat mammograafiauuringut, radioloogidele on aga tagatud kvaliteetsemad 2D- ja 3D-pildid ning radioloogiatehnikule kiirem töövoog,“ selgitas dr Ilves. Ta tõi välja, et 3D-mammograaf võimaldab tuvastada 20–35% rohkem rinnavähke.

Radioloog dr Sulev Ulp panei naistele südamele, et rinnavähki on võimalik mammograafiauuringul avastada enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi või organismis levima hakanud.

„Mammobuss on suurepärane võimalus Eesti eri piirkondade naistele, et teha mammograafiline uuring kodukandis. Rinnavähi avastamise suhtarv uuringul käinud naiste kohta on aastate lõikes olnud 4,2–4,4 juhtu 1000 naise kohta. 84% avastatud rinnavähkidest on olnud varases staadiumis, mille puhul on võimalik täielik tervenemine,“ rääkis dr Ulp.

Buss on varustatud tehnoloogia viimase sõnaga

Mammobussi projekteerides võttis kliinikum arvesse kümne aasta pikkust kogemust Eesti Vähiliidu mammograafiabussiga.

„Uut bussi tellides soovisime suurendada patsientide ja töötajate mugavust. Nii näiteks on bussil autonoomne elektri-, vee- ja küttesüsteem, mis võimaldab Mammobussil olla sõltumatu vastuvõtukoha elektri- ja veeühendustest ning planeerida vastuvõtte Eesti väiksemates paikades sõltumata eesootavatest võimalustest või kitsendustest,” tutvustas uut Mammobussi dr Ilves.

Ta viitas, et niisamuti on uude Mammobussi projekteeritud invalift, et tagada uuringule tulemise võimalus ka piiratud liikumisvõimega patsientidele. Keskkonna säästmise eesmärgil on buss aga varustatud päikesepaneelidega.

Profülaktiline mammograaf tuleks teha iga kahe aasta tagant

Mammograafiat tehakse alates 30. eluaastast rinnakaebustega naistele arsti saatekirja alusel ja alates 50. eluaastast profülaktiliselt iga kahe aasta järel.

2020. aastal on rinnavähi sõeluuringule oodatud naised sünniaastatega 1953, 1954, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968 ja 1970, kellel on kehtiv Eesti haigekassa kindlustus ja kellele viimase kahe aasta jooksul ei ole mammograafilist uuringut tehtud.

Rinnavähi sõeluuring on kindlustatud naisele tasuta ning sõeluuringule pöördumiseks saab Kliinikumis registreeruda telefonil 731 9411 tööpäevadel kell 8:00–16:00.

Naised, kes on sõeluuringu sihtgrupist (50–69) nooremad või vanemad, peaksid rinnakaebuste korral pöörduma perearsti või naistearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ning suunab vajadusel rinnauuringutele. Saatekirjaga on ka neile naistele kliinikumis uuringud tasuta.

Uue Mammobussi projekteerimisse ja ehitamisse investeeris Tartu Ülikooli Kliinikum 450 000 eurot, millele lisandus mammograafiasüsteemi maksumus 230 000 eurot. Mammobussi väljasõidugraafikuga saab tutvuda SIIN, piduliku avamise järgselt stardib Mammobussi meeskond Põlvasse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.