Uudis

Kodus elavaid riskirühma inimesi loodetakse vaktsineerima hakata veebruari alguses

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma.Foto Madis Veltman / Postimees / Scanpix

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juht Külli Friedemann avaldas kolmapäeval toimunud koroonaviiruse olukorda tutvustaval pressikonverentsil, et veebruari alguses on kavas alustada kõigi üle 80aastaste Eesti elanike kaitsesüstimisega koroonaviiruse vastu.

Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma märkis aga, et enne seda on ilmselt oodata haiglaravil olijate arvu suurt lisandumist.

Suurenes vanemaealiste nakatumine

Möödunud nädala nakatumistest kõneldes ütles Härma, et 73 protsenti nakkusjuhtudest oli Harjumaale ja Ida-Virumaale. Ta tõi aga välja, et mõlemas maakonnas on näha stabiliseerumise märke. Kõige suurem nakkusjuhtude juurdekasv oli Pärnu-, Jõgeva-, Viljandi- ja Valgamaal.

Pühadeperioodil suurenes Härma sõnul vanemaealiste ning ka 20-29-aastaste nakatumine koroonaviirusesse. Härma tõi ka välja, et kuna üle 70-aastaste hulgas oli palju haigusjuhte, siis arvatavasti suureneb peatselt ka haiglaravi vajate arv. “Kui see peaks juhtuma, toimub see plaanilise ravi arvelt,” nentis ta.

Veebruari alguses loodetakse hakata vaktsineerima kodus elavaid riskigruppi kuulujaid

Mari-Anne Härma märkis, et vaktsineerimine kulgeb Eestis plaanipäraselt, aga kõigi soove kahjuks täita ei saa, sest nõudlus on suur ja vaktsiini nii palju pole.

“Hea uudis on see, et nädalane vaktsineeritute arv ületab nädalast nakatunute arvu,” lausus ta ning kinnitas, et selle aasta sees saavad kõik soovijad siiski vaktsineeritud.

Haigekassa esmatasandi teenuste osakonna juht Külli Friedemann täiendas, et praeguseks on immuniseeritud kiirabitöötajad, perearstid ja haiglatöötajad. Kümnes hooldekodus on vaktsineerimine lõpufaasis ja järgmiste nädalate kestel on plaanis vaktsineerida kõik hoolekandeasutuste elanikud ja töötajad. Hambaarstiteenuse osutajaid hakatakse kaitsesüstimisele kutsuma 25. jaanuaril.

Friedemann avvaldas, et eebruari alguses on plaanis alustada kõigi üle 80-aastaste Eesti elanike vaktsineerimisega koroonaviiruse vastu. Kui see riskigrupp on immuniseeritud, kutsutakse vaktsineerimisele üle 70-aastased kaasuvate haigustega inimesed, seejärel kõik kaasuvate haigustega patsiendid olenemata vanusest.

“Nii liigume järjest kogu elanikkonnani,” selgitas Friedemann. Ta viitas ka, et vaktsineeritavaga võtab perearstikeskus ühendust siis, kui vaktsiin on patsiendi jaoks keskuses olemas.

Eestisse jõudis ka esimene Moderna COVID-19 vaktsiini saadetis

13. jaanuari seisuga on Eestis vaktsineeritud esimese doosiga kokku 13 338 inimest.

Kolmapäeval jõudis Eesti terviseametisse ka esimene vaktsiinitootja Moderna saadetis 1200 doosiga. Sellega immuniseerimist alustatakse pärast Moderna vaktsiinispetsiifilise koolituse toimumist 14. jaanuaril (loe täpsemalt uudist siit).

Ametlik info COVID-19 vaktsineerimise kohta Eestis: www.vaktsineeri.ee/covid19

Korduma kippuvad küsimused COVID-19 vaktsineerimise kohta: https://kkk.kriis.ee/et/kkk/vaktsineerimine

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.