Uudis

Kolmekordne rõõm: pikka aega planeeritud lapsesaamine päädis kolmikute sünniga

Kolmikud Anni, Anna ja Iti on praegu veel haiglas kosumas.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

8. septembril oli Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmajas väga eriline: ilmavalgust nägid kolmikud Anni, Anna ja Iti. Lapsed on vanemate Liina ja Madise jaoks juba pikalt oodatud perelisa.

Pisipiigad kiirustasid siia ilma ja sündisid perre raseduse 34. nädalal. Anni kaalus 2,4 kg, Anna ligi 2,3 kg ja Iti 2,1 kg.

Ema Liina sõnul tuli uudis kolmikute perre lisandumisest ootamatult, kuigi lapsesaamine oli juba pikka aega planeeritud. „Natuke ikka lootsime, et vähemalt üks oleks poiss! Umbes 10. rasedusnädalal kinnitas arst, et oodata on ikkagi kolme pisikest printsessi,“ meenutavad ema ja isa lapseootust.

„Kaksikud Anni ja Anna sündisid tegelikult ühe minuti sees, aga riik siiski nõuab, et kahe lapse sünd ei oleks kirjas ühe ja sama minuti sees – tulevikus on siis tütarde vahel oodata vaidlusi, kumb on ikkagi vanem,“ naeravad Liina ja Madis.

Kolmikute esimene elunädal on haiglas möödunud kiirelt. Pärast sündi on beebid kosunud koos ema ja isaga sünnitusjärgses perepalatis. „Õnneks ei ole suuremaid probleeme ette tulnud ja sünnitusjärgne taastumine on mul endal läinud ka üpris hästi. Kõik ämmaemandad, õed ja arstid on olnud väga toetavad ja alati abi pakkunud,“ rõõmustab ema Liina. „Oleme siin hästi hoitud!“

Enne koju saamist on perel veel aega haiglas kosuda ning valmistuda iseseisvalt toimetamiseks. Koju jõudes ootab noort peret ees aga suur väljakutse – ainult oma jõududega hakkamasaamine.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuhi Vivian Arusaare sõnul sünnib aastas Eestis kolmikuid tavaliselt 1-3 paari. Kolmikute sünd on tavalisest erilisem ja et see ime saaks sündida, on vaja ka tavapärasest paremat meditsiinilist valmisolekut.

“Kolmikute sünd on alati seotud suuremate ohtudega, tuleb võtta päev korraga ja jälgida olukorda, mis võib tihti muutuda. Ema rasedus ja sünnitus peavad olema korrektselt jälgitud. Kindlasti on oluline sünnitusmaja valmisolek nii aparatuuri kui personali näol – kui lastel on kohanemisraskused, saab neid aegsasti abistada,“ selgitas Arusaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.