Uudis

Koroonapandeemia kasvatas raviasutuste hingamisaparaatide arvu 22 protsenti

Patsient haiglaravil Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Neljapäeval avaldatud Tervise Arengu Instituudi (TAI) statistikast nähtub, et koroonapandeemia vähendas 2020. aastal oluliselt kõigi diagnostiliste uuringute ja raviprotseduuride arvu. Samas kasvas aga hingamisaparaatide arv eelmisel aastal 22 protsenti. 

„2020. aastal hingamisaparaatide arvu kasv 22 protsendi võrra on seotud Covid-19 pandeemiaga, kui haiglates oli vaja juhitaval hingamisel olevate patsientide raviks olemasolevaid seadmeid uuemate vastu vahetada ja varu täiendada,“ kommenteeris TAI tervisestatistika osakonna analüütik Julia Šved-Pantelejeva. 

2020. aasta lõpu seisuga oli tervishoiuteenuse osutajate kasutuses 453 hingamisaparaati, 199 narkoosiaparaati, 156 hemodialüüsiaparaati, 27 kompuutertomograafi (KT), 20 magnetresonantstomograafi (MRT), 15 mammograafi, 11 angiograafi, 7 kiiritusraviseadet, 4 barokambrit, 3 gammakaamerat, 3 positronemissioonitomograafi ja 3 litotripsiaseadet.

Loetletud seadmetest ligi 88 protsenti oli kasutuses haiglates, ülejäänud 12 protsenti olid jaotunud eriarstiabi-, diagnostika- ja teiste asutuste vahel.

Võrreldes 2019. aastaga hankisid tervishoiuteenuse osutajad juurde 2 kompuutertomograafi, 1 mammograafi, 6 hemodialüüsiaparaati ja 83 hingamisaparaati.

Diagnostiliste uuringute ja raviprotseduuride arv vähenes

Võrreldes eelneva, 2019. aastaga, tehti 28 protsenti vähem taastusravi protseduure. Väiksem oli eriolukorra ja tervishoiu-, sh taastusraviteenuse pakkujate sulgemise mõju ravivõimlemise ja füsioteraapia teenuste kasutamisele.

Röntgenuuringuid tehti eelmisel aastal 655 134 korda, mis on 22 protsenti vähem kui 2019. aastal. Eelmiste aastate jooksul pidevalt tõusnud kompuutertomograafia uuringute arv vähenes 13 protsenti, endoskoopiliste uuringute arv vähenes 12 protsenti.

Laboriuuringute arv (21,29 miljonit) vähenes võrreldes eelneva aastaga 6 protsenti, kuid geneetiliste ja molekulaar-bioloogiliste uuringute arv, milles sisaldub ka Covid-19 testimine, suurenes 27 protsenti.

Mammograafia sõeluuringutel osalemine, mis on varasematel aastatel tasapisi suurenenud, vähenes 2020. aastal võrreldes eelnevaga 12 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.