Uudis

Koroonapandeemia vähendas märgatavalt erakorraliste patsientide arvu

Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Haiglate erakorralise meditsiini vastuvõttu pöördus aasta jooksul kokku 424 289 inimest ehk keskmiselt 1159 inimest ööpäevas. Aasta varem pöördus EMOsse keskmiselt 1421 inimest ööpäevas, seega on erakorraliste patsientide arv vähenenud 18,2 protsenti.

Kui aasta-aastalt on erakorraliste patsientide arv olnud tõusuteel, siis 2020. aasta koroonapandeemia vähendas erakorraliste patsientide arvu märgatavalt, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud andmetest. 2020. aastal vajas erakorralist meditsiiniabi 72 488 last vanuses 0–14 aastat ja 351 801 üle 15-aastast. Nende arv on aastaga vähenenud vastavalt 32 ja 15 protsenti.

„Suuremat langust on näha just laste hulgas. Eriolukorra ajal paljude ettevõtete ja asutuste töö peatati, piirid suleti, koolid viidi distantsõppele, inimeste liikumine oli piiratud ning viibiti tõenäoliselt rohkem aega kodus. See vähendas haiglate andmetel oluliselt kukkumiste, vigastuste, traumade ja muude hooajaliste haiguste tõttu erakorralise meditsiini vastuvõttu pöördumist. Samuti vähenes reisipiirangute tõttu ka välismaalastest patsientide pöördumiste arv,“ selgitas TAI analüütik Gettrin Kivisild.

2020. aastal saabus erakorralise meditsiini vastuvõttu ise 70% patsientidest ning 23 protsenti toodi kiirabiga. Võrreldes 2019. aastaga on erakorralise meditsiini vastuvõttu ise saabunud patsientide osatähtsus 3,5 protsendipunkti langenud, seevastu kiirabiga saabunute osatähtsus aga 4 protsendipunkti tõusnud.

„Haiglate andmetel on siin põhjuseks asjaolu, kus kergemate juhtude korral inimesed eriolukorra ajal enam nii kergekäeliselt haiglasse pöörduda ei julgenud, raskematel juhtudel aga kutsuti abi saamiseks kohale kiirabi,“ lisas Kivisild.

2020. aastal suunati enamik erakorralise meditsiini patsientidest pärast esmaabi osutamist kodusele ravile. Vaid viiendik patsientidest jäi edasi haiglaravile. Võrreldes 2019. aastaga on hospitaliseerimist vajavate patsientide osatähtsus nii piirkondlikes kui keskhaiglates mõnevõrra tõusnud (1,6 protsendipunkti), samas kui kodusele ravile suunati samavõrra vähem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.