Uudis

Eriolukorra tõttu on haigekassa kehavälise viljastamise puhul valmis tegema mööndusi

Artikli sisu täpsustatud 19. märtsil kell 6:30.

Koroonaviirus omab mitut moodi mõju ka rasedatele, vastsündinutele ning kunstlikule viljastamisele. Info, et sünnitusmajadesse ei lubata praegusel hetkel isasid või muid tugiisikud on juba laialt levinud, kuid vähe on räägitud sellest, et seoses plaanilise ravi katkestamisega on peatunud ka kunstlik viljastamine.

See aga tekitab küsimusi neis naistes, kes on lähenemas 41-eluaastale ning pidid lähiajal raviga alustama. Eriolukorra tõttu on aga haigekassa juba langetanud otsuse, et sellises olukorras on nad tavapärasest paindlikumad.

Lähipäevadel on valmimas Eesti Naistearstide Seltsi, Eesti Perinatoloogia Seltsi ja teise seltside ühine avaldus, milles selgitatakse rasedaid ja sünnitajaid puudutavaid küsimusi detailsemalt.

Haigekassa lubab paindlikkust

Alates 2018. aastast rahastab haigekassa kehavälise viljastamise (IVF) ja embrüosiirdamise teenuseid ning ravimeid täismahus. IVF-i puhul kehtib tingimus, et seda saavad haigekassa kulul teha kuni 40-aastased (k.a) naised.

Kuna eriolukorra tõttu on haiglates plaaniline ravi katkestatud, võib agajuhtuda, et mõni praegu 40-aastane naisterahvas võib ajaks, mil eriolukord saada läbi ning tavapärane töö haiglates taastub, olla juba 41-aastane.

Haigekassa avalike suhete juht Evelin Trink kinnitas Geeniusele, et praeguses olukorras on haigekassa paindlik ja mõistev ning teeb otsused jooksvalt, arvestades ka eriolukorra kehtivuse aega.

Ida-Tallinna Keskhaigla viljatusravikeskuse juhataja dr Tiina Loogi sõnul on haiglas plaaniline töö küll peatatud, kuid viljatusravi korral tehakse see ära nende patsientide puhul, kellel on see pooleli. Ühtegi uut IVF-i patsienti hetkel juurde ei võeta.

“Antud olukord kestab kuni eriolukorra lõppemiseni. Patsiente järjest sel teemal ka teavitame. Kindlasti ei tohi vastuvõtule tulla viirus- ja külmetushaigustesse haigestunult,” ütles doktor.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses