Koroonatõendid võetakse Eestis ka siseriiklikult kasutusele

Koroonatõend kinnitab, et inimene on vaktsineeritud, tal on kehtiv negatiivne testitulemus või ta on haigusest tervenenud.Foto: Shutterstock

Valitsus kiitis teisipäeval heaks otsuse kasutada koroonatõendeid ka siseriiklikult. Digitõendi kasutamine annab võimaluse alates 14. juunist korraldada üldistest nõuetest suurema osalejate arvuga üritusi.

Euroopa Liit käivitas teisipäevast digivärava ehk liikmesriikidele mõeldud IT-lahenduse koroonatõendite tunnustamiseks. Geenius kirjutas eile, et lisaks digivärava juurutamisele peab iga liikmesriik arendama ise tõendite kontrollimise rakenduse.

Eraldi äpi loomise vajadus tulenes sellest, et osad liikmesriigid ei soovinud, et iga huviline saaks oma nutiseadmega hakata teiste QR-koode skaneerima ehk sertifikaatide ehtsust kontrollima. Seevastu leidis Eesti, et nii-öelda normaalsusesse naasmiseks peaks just vastupidi kõigil olema võimalus sertifikaatide ehtsust kontrollida. Niisiis lansseeritaksegi uuel nädalal Eestis veebirakendus, mis võimaldab koroonatõendite ehtsust kontrollida.

Kui praegu digiloo kaudu väljastatav vaktsineerimistõendi sertifikaat tõendab vaid vaktsiini saamist, siis ELi-ülene lahendus võtab arvesse ka haiguse põdemist ja testimist.

Suurem vabadus ürituste korraldamiseks

„Covid tõend võimaldabki inimesel näidata, et ta on terve ega ohusta kedagi enda ümber, seda tänu varasemale läbipõdemisele, negatiivsele testitulemusele või vaktsineeritusele. Just digitõendi abil on võimalik üritustele ja rahvakogunemistele kehtivaid mahte suurendada,” selgitas ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

„Ka meie lähiriikides, näiteks Lätis ja Leedus on juba tehtud siseriiklikult tõendi alusel erisusi – kas on lubatud külastada poode või restorane, kontserte ja spordiüritusi,” tõi Sutt välja. “Kindlasti me ei taha digitõendi kasutamisega kedagi diskrimineerida, vaid tahame anda inimestele vabadusi juurde – leevendada liikumis- ja ettevõtlusvabaduse piiranguid, kaitstes sealjuures inimeste tervist.”

Valitsus kiitiski teisipäeval heaks korralduse, mille kohaselt saab alates 14. juunist korraldada üldistest nõuetest suurema osalejate arvuga üritusi ja pakkuda muid teenuseid. Kui kehtivate piirmäärade järgi on sisetingimustes lubatud kuni 600 ja välitingimustes kuni 1000 inimesega sündmused, siis kõigi osalejate nakkusohutuse tagamisel võib alates 14. juunist sisetingimustes korraldatavates tegevustes osaleda kuni 3000 ning välitingimustes kuni 9000 inimest.

See tähendab, et sündmusel tohivad osaleda ainult need inimesed, kes on Covid-19 läbi põdenud, selle vastu täielikult vaktsineeritud, läbipõdenud ja saanud ühe doosi vaktsiini, neil on 72h jooksul tehtud negatiivne PCR-test või nad on sündmusel kohapeal teinud negatiivse antigeeni kiirtesti.

Digitõendeid on selle kasutajal võimalik näidata oma nutiseadmes või paberil väljaprindituna ning selle kehtivust ja ehtsust kontrollitakse QR-koodi lugedes. Tõendeid saab tulevast nädalast luua, vaadata, alla laadida ja soovi korral välja printida patsiendiportaalis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.