Antikehad on oma olemuselt Y-tähe kujulised valgud, mis tekivad mingi konkreetse organismi sattunud võõra molekuli (antigeeni) vastu. Antikehad jagunevad 5 suurde klassi: IgA, IgE, IgD, IgG ja IgM ja neil kõigil on immuunsüsteemis ja -reaktsioonis oma roll.
Abel selgitab, et nakkushaiguse läbipõdemise hindamisel otsitakse peamiselt IgG ja IgM klassi, aga ka IgA antikehasid. Võõrmolekulid võivad olla suured ja erinevate haigustekitajate molekulid võivad omavahel rohkem või vähem sarnaneda. Seetõttu on võimalikud niinimetatud ristreaktsioonid.
See tähendab, et mingi haigustekitaja vastu tekkinud antikeha võib reageerida ka mõne muu sarnase haigustekitaja või lausa organismi oma valguga ning ka uue koroonaviiruse puhul on selliseid leide täheldatud. Viirusega varem mitte kokku puutunud inimestelt on siiski leitud antikehasid, mis uue koroonaviirusega reageerivad.
“Suvel Confido kliinikutes ja Südameapteekides läbi viidud uue koroonaviiruse vastaste antikehade kiirteste käis tegemas üle 8600 inimese, kelles IgG klassi antikehasid leidsime 98 ehk 1,14 protsenti,” peegeldab arst haiguse levikut esimese laine ajal.
Esimese laine ajal PCR-testiga tõestatud nakkusi oli protsentuaalselt elanikkonnast umbes 10 korda vähem, mis võib dr Abeli sõnul olla põhjustatud mitmest erinevast asjaolust, kuid kindlasti paljuski sellest, et COVID-19 haigus võib kulgeda inimese jaoks väga kergete ja vaevumärgatavate sümptomitega.
Kui kaua antikehad organismis püsivad?
Antikehade testimine võimaldab Abeli sõnul saada kindlust haiguse läbipõdemisest, kuid immuunsuse püsimise kohta ei ole paraku praegu kindlaid lubadusi võimalik anda.