Koroonaviirusega haiguslehel olnud töötajal võib tekkida raskusi tööle naasmisega

Eesti Ametiühingute Keskliidu juhatuse esimees Peep Peterson ütles, et kui perearst on otsustanud, et inimene on terve ja puudub nakkusoht teistele töötajatele, tuleb seda otsust usaldada ka tööandjal.Foto: Madis Veltman / Postimees / Scanpix

Tööandjate Keskliit on mures, kuna mitmel pool Eestis on tekkinud probleem koroonat põdenud töötajate tagasi tööle siirdumisega – kuigi perearst on inimese haiguslehe lõpetanud, ei luba tööandjad teda tööpostile, sest töötaja testitulemus on jätkuvalt positiivne.

Perearsti tuleb usaldada

Ametiühingute Keskliidu esimehe Peep Petersoni sõnul on koroonakriis õpetanud lähtuma tõenduspõhisest teadusest.

Peterson rõhutas, et kui perearst on otsustanud, et inimene on terve ja puudub nakkusoht teistele töötajatele, tuleb seda otsust usaldada ka tööandjal.

Tuginedes Eesti Perearstide Seltsi informatsioonile, võib tervenenu anda positiivseid teste veel 90 päeva pärast tervenemist. Seega ei saa tööandjate keskliidu hinnagul olla tööle lubamise aluseks  mitte negatiivse testi andmine, vaid selleks on perearsti otsus.

Riski ei tohi katta töötaja arvelt

Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liidu esimees Sander Vaikma lisas, et mingil määral mõistab tööandjate kartust, kuid ei nõustu, et seda riski kaetakse töötaja arvelt.

Vaikma ütles, et kui tööandja ei usalda arstide väiteid, siis saab ju töötajaga kokku leppida eneseisolatsiooniperioodi pikendamises, kuid selle aja eest peab maksma tööandja, mitte töötaja.

Paluda töötajal minna puhkusele ei ole Vaikma sõnul lahendus, sest see tuleb ju ikkagi töötaja arvelt. “Et asi oleks kõikidele töötajatele ja tööandjatele üheselt mõistetav, siis siin on vaja kindlasti sekkumist riigi tasandil,” märkis ta.

Petersoni hinnangul ei tohiks haiguse all kannatanud töötajad sattuda topelt löögi alla. “Pole mõeldav olukord, et inimese haigusleht on lõpetatud, aga tööle ei saa,” ütles Peterson.

Tervet inimest pole mõtet haiguslehel hoida

Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Argo Lätt ütles ERR-ile, et arst võib patsiendi terveks tunnistada, kui tal pole viimase 72 tunni jooksul olnud infektsiooninähtusid, nagu köha, palavikku ja kurguvalu.

Lätt märkis, et haiguslehe võib lõpetada ka kordustesti tegemata. Testi tulemus võib tema sõnul olla positiivne isegi 90 päeva pärast nakatumist, sest test määrab viirusosakesi, aga viirusosakesed võivad olla ammu surnud.

“Me saame lihtsalt valepositiivse vastuse. Patsient ise on tegelikult terve, ta ei levita viirust. Nakkusoht on ammu möödas,” selgitas arst ning ütles, et tervet inimest pole mõtet haiguslehel hoida.

“Mis tast haiguslehel hoida, kui ta terve on. See on patsiendile kahjulik. Mitte tööandjad ei dikteeri siin seda, vaid ikkagi meditsiinitöötajad dikteerivad. Tööandjad ei saa seda otsustada, nemad ei ole arstiharidusega.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.