Koroonaviirust ennetav antikeharavim sai USAs erakorralise kasutusloa

AstraZeneca.Foto: Shutterstock

USA toidu- ja ravimiamet (FDA) andis erakorralise kasutusloa AstraZeneca antikeharavimile, mida kasutatakse koroonaviiruse ennetamiseks nõrgestatud immuunsüsteemiga inimestel, keda ei saa vaktsiinidega kaitsta.

„Vaktsiinid on näidanud oma tõhusust võitluses COVID-19ga, kuid on olemas patsiente, kelle immuunvastus vaktsineerimisele ei ole piisav haiguse ennetamiseks või kellele on vaktsineerimine mingil põhjusel vastunäidustatud. Erakorralise kasutusloa andmine antud antikehade kombinatsioonile tixagevimab/cilgavimab võimaldab kaitsta neid patsiente koroonaviiruse eest,“ ütles FDA Ravimite hindamise ja uuringute keskuse direktor Patrizia Cavazzoni.

FDA soovituste kohaselt on ravim kasutamiseks täiskasvanutele ja noorukitele (alates 12. eluaastast), kes ei ole SARS-CoV-2 viirusesse nakatunud ja kes ei ole hiljuti teadaolevalt kokku puutunud nakatunud isikuga ja kellel on mõõdukas kuni raske immuunpuudulikkus või keda ei ole soovitatav vaktsineerida mis tahes saadaval oleva COVID-19 vaktsiiniga.

Hinnanguliselt umbes 2% kogu inimkonnast ei teki vaktsineerimise järgselt piisavat immuunvastust koroonaviiruse ennetamiseks. See hõlmab näiteks verevähi ning muude vähivormidega patsiente, kelle raviks kasutatakse keemiaravi. Samuti inimesi, kes elundisiirdamise järgselt või muude haiguste tõttu, nagu näiteks sclerosis multiplex või reumatoidartriit, saavad immuunsüsteemi pärssivaid ravimeid.

Antikehade kombinatsioonile erakorralise kasutusloa andmist toetavad andmed pärinevad III faasi kliinilisest uuringust. Uuringu käigus said 3441 inimest koroonaviirust ennetavat ravimit ja 1731 inimest platseebot. 6-kuuline vaatlusanalüüs näitas, et koroonaravimi saajatel oli 77% väiksem risk haigestuda koroonaviirusesse.

Müügiloa taotluse protsess on algatatud ka Euroopa Ravimiametis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.