Kriisist väljumise plaan: esimesena lahti muuseumid ja trennid, viimasena piirid ja ööklubid

Peaminister Jüri Ratas.Foto: Stenbocki maja

Valitsus võttis vastu koroonaviiruse kriisist väljumise kava, seades prioriteetide järjekorda erinevate meetmete lõpetamise.

Ainsad kindla kuupäevaga sammud on plaanilise ravi järk-järguline taastamine haiglates, mis algas 21. aprillil, ning 15. maist koolide avamine nii, et gümnasistid saavad eksamiteks valmistuda ning õpilased, kes seda vajavad, saavad tulla tugiõppele – seda muidugi siis, kui mõõdikud lubavad.

Mõõdikutest jälgitakse näiteks ööpäevas lisandanud nakatunute arvu ja osakaalu – eriti tähelepanelikult enam kui 50-aastaste seas. Tähtis on ka haiglaravil viibijate arv, ning intensiivravikohtade hõlmatus, aga samas ka inimeste valmidus järgida reegleid, majanduse tervis ning näiteks kontrollivõimekus piiriületusel.

Väljumisstrateegia jaguneb kolme etappi. Esimene neist oli nakkuspuhangu eskaleerumine. Praegu asume meditsiiniliste näitajate poolest teises ehk stabiliseerumise etapis, mil saame hakata kehtestatud piirangutest sammhaaval loobuma. Kolmas etapp on tavaellu naasmine, mis eeldab muu hulgas valmisolekut järgmiseks võimalikuks haiguspuhanguks.

Esimesena lahti muuseumid ja vabaõhutrennid

Valitsuskomisjon hakkab piirangute leevendamist koostöös teadlaste ja ekspertidega üle vaatama kord nädalas.

Esimesed sammud on muuseumide ja huvihariduse ning sporditreeningute avamine vabas õhus. Samuti perekonnaseisutoimingute piiratud tingimustes läbiviimine. Järgmisena tuleb poodide ja osa teenuste piiratud ulatuses avamine kaubanduskeskustes.

Majandusminister Taavi Aas vihjas täna, et kui mõõdikud lubavad, siis võivad näiteks kaubanduskeskused uksed avada juba mai esimeses pooles. Samas ei tohiks seesugustes poodides ministri hinnangul lubada allahindluskampaaniaid.

Viimaste sammude seas on aga meelelahutusvõimaluste – näiteks teatrite-kinode, spaade ja ujulate – ning avalike kogunemiste lubamine, Saare- ja Muhumaale sisenemise ja väljumise lubamine, Tallinna-Stockholmi reisiliikluse taastamine, piiride taasavamine ehk nende ületamise piirnagu tühistamine, avalikus kohas 2+2 reeglist loobumine ning kasiinode, vesipiibukohvikute ning ööklubide avamine.

Täispikkuses saab kava ning sammude prioriteetsust vaadata siit. Kindlaid sihtkuupäevi paika seatud pole.

MIda arvesse võetakse?

Uute nakatunute arvu vähenemine kinnitab COVID-19 teadusnõukoja hinnangul, et kehtestatud piirangud on toiminud ja neid võib hakata ettevaatlikult leevendama.

“Samas vajame veendumust, et muutus on püsiv. Meie eesmärk on teha leevendused samm-sammult, et Eesti inimesi ei tabaks uus ulatuslik nakatumiste laine. Igale sammule peab järgnema piisav aeg olukorra hindamiseks ning uue nakkusriski kaalumiseks. Samuti tuleb hinnata leevenduste mõju inimeste toimetulekule ja majanduse toimimisele,” ütles peaminister Jüri Ratas.

Ta nentis, et piirangute leevendamisega kaasneb paratamatult oht, et nakatunute arv taas mõnevõrra kasvab. Seetõttu on kõigi leevendamiste eelduseks ka edaspidi käitumis- ja hügieenireeglite järgimine, näiteks 2+2 reeglist kinni pidamine, maskide ning desinfitseerimisvahendite kasutamine.

Missuguseid mõõdikuid valitsus jälgib, võtab lühidalt kokku kriisikomisjoni koostatud graafik:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.