Uudis

Krista Fischer: nakkuse levikukiirus on vaja alla saada ja seda saame teha koduväliseid kontakte piirates

Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer.Foto: Sille Annuk / Tartu Postimees / Scanpix

“Viimasel on olnud väga palju juttu kodukolletest. Aga mul on tunne, et mitte päris sellises tähenduses, nagu see on eestikeelsel sõnal “kodukolle”,” kirjutab teadusnõukotta kuuluv matemaatik Krista Fischer sotsiaalmeedias.

Terviseameti statistika näitab prof Fiscehri sõnul tõesti seda, et jämedalt kolmandik nakatumistest toimub pereringis. Seega kahe väljaspoolt kodu saadud nakkuse kohta tuleb üks nakatumine kodus. Ehk – keskmiselt kahest inimesest, kes saavad nakkuse töölt, koolist, vaba aja veetmise kohast, üks nakatab ka ühte pereliiget.

Ta rõhutab, et kui võetakse midagi ette, mis hoiab ära 20 koduvälist nakatumist, siis sellega hoitakse kokku ära 20+10=30 nakkusjuhtu. 15-20 protsenti koduvälistest nakatumistest toimub koolis, sama palju või veidi rohkem tööl.

Poolte koduväliste nakkuste puhul on nakatumiskoht teadmata – teada on vaid see, et nakkus saadi kusagilt, kus oli lähikontakt inimeste vahel.

“Me ei saa kuidagi välistada ühtegi kohta (olgu see restoran, kino, spordiklubi, spaa või ka pood), kui meil ei ole piisavalt pädevat põhjendust, miks just selles kohas on nakkuse saamine väga ebatõenäoline,” tõdeb matemaatik.

Ta nendib, et meie olukord ei ole praegu kiita. “Jah, haiglad teevad tõhusat tööd ja intensiivravile satub inimesi vähe. Aga mina isiklikult arvan, et ükskõik mis haiguse tõttu haiglasse sattumine on pea igaühe jaoks vägagi traumeeriv kogemus (minu jaoks küll oleks) hoolimata sellest, et meie arstid on suurepärased,” arvab professor, et küllap oli see nii ka nende enam kui 4000 inimese jaoks, kes praeguseks on koroonaviirusega haiglas olnud.

Fischeri seisukoht on, et praegu on vaja nakkuse levikukiirus alla saada ja kasv kahanemiseks pöörata. Ja seda saame siiski teha koduväliseid kontakte piirates – seega püsigem rohkem oma kodukolde juures, oma perega koos.

Kui saaksime lühikese ajaga nakkusemure vähemaks, on jälle rõõmsam sõpradega koos istuda ja kodust väljas meelt lahutada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.