Uudis

Krista Fischer: riskigruppe vaktsineerides väheneks haiglaravi vajadus viis korda

Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer.Foto: Sille Annuk / Tartu Postimees / Scanpix

Põhjamaades on üleüldine koroonavaktsineerituse tase kõrgem kui Eestis ja vanemaealiste seas satub seetõttu vähem inimesi viirusega haiglasse. On selgelt näha, et vaktsineerimine vähendab nakatumise ja haiglasse sattumise tõenäosust.

Valitsuse teadusnõukoja liige, matemaatik Krista Fischer ütles ERRile, et kui Eesti eakatest oleks vaktsineeritud 80–90 protsenti, oleks praegu haiglas viis korda vähem koroonapatsiente.

Fischer vaatles 10 päeva pikkust perioodi augusti lõpus ja septembri alguses, kui haiglaravile jõudis 91 inimest, kellest 38 olid üle 80 aasta vanused. Nendest omakorda 28 olid vaktsineerimata. “Võib julgelt öelda, et kui nad oleksid vaktsineeritud, siis võib-olla kõiki eakaid see ei päästaks, aga võib-olla seitse oleks läinud haiglasse,” märkis teadur.

“Kui vaatan teisi vanusegruppe ka, siis alla 70-aastastest on kokku läinud haiglasse 37 inimest ja nende 37 seas on ainult kaks vaktsineeritud inimest olnud. Ka nooremate hulgas on näha, et vaktsineerimine väga tugevat mõju omab just raske haiguse vältimisel. Kui suudaksime vähendada vähemalt poole võrra seda arvu, kui palju meil on vaktsineerimata inimesi riskigruppides, siis ma arvan, et juba tuleks kolmekordne haiglapatsientide arvu langus sellest,” sõnas ta.

“Kui me suudaks enamuse riskigruppidest, 80–90 protsenti vaktsineerida, siis haiglapatsientide arv võib-olla oleks praegu ainult viiendik sellest, mis ta on,” lisas Fischer.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.