Uudis

Kui palju on haigustunnusteta SARS-CoV-2 nakatunuid ja kui nakkusohtlikud nad on?

Ka asümptomaatilised nakatunud peavad jätkama viiruse levikut vähendavate meetmete kasutamist, nagu näiteks sotsiaalne distantseerumine, käte hügieen ja maski kandmine.Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse pandeemia algusest peale on soovitud teada, kui palju on neid inimesi, kel pole pärast SARS-CoV-2 nakatumist mingeid sümptomeid ja mis on nende roll COVID-19 levitamisel.

Urmas Siigur Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudist võttis ajakirjas Nature kirjutatud teadmised kokku meditsiiniteaduste valdkonna lehel “Tõenduspõhine info COVID-19 kohta”.

Ühes varajases uuringus, mis tehti kruiisilaeval viibinute seas, leiti, et asümptomaatiliste nakkuste määr võib ulatuda 81 protsendini.

Oktoobris publitseeritud metaanalüüsis, mis hõlmas 13 uuringut kokku 21 708 inimesega, leiti, et asümptomaatiliste nakkuste sagedus võib olla 17 protsenti.

Asümptomaatiliseks klassifitseeriti inimesed, kellel kogu jälgimisperioodi jooksul ei ilmnenud ühtegi peamist COVID-19 sümptomit ja kaasati vaid uuringud, milles osalejaid oli jälgitud vähemalt seitse päeva pärast COVID nakkuse diagnoosi.

Samas analüüsis leiti, et nakkuse levitamise suhteline risk oli asümptomaatiliste isikute puhul 42 protsenti väiksem, kui sümptomaatilistel.

Cevik ja kaasautorid on avaldanud süsteemse ülevaate ja metaanalüüsi 79-st uuringust SARS-CoV-2 viirusdünaamika ja ülekanduvuse kohta.

Mõned neist uuringutest näitasid, et sümptomiteta inimestel oli algne viiruskoormus ninaneelu proovis sama suur, kui sümptomitega patsientidel, kuid asümptomaatilised inimesed näisid viirusest kiiremini puhastuvat ja olid seeläbi nakkusohtlikud lühemat aega.

Vaatamata sellele peavad asümptomaatilised inimesed jätkama viiruse levikut vähendavate meetmete kasutamist, nagu näiteks sotsiaalne distantseerumine, käte hügieen ja maski kandmine.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.