Uudis

Kui suur probleem on inimeste terviseandmete loata vaatamine?

Tervishoid.Foto: Shutterstock

Andmekaitse inspektsiooni poole on pöördunud sel aastal umbes kümme inimest, kellel on olnud küsimusi seoses nende terviseandmetega tutvumisega.

Viimase aja kõige suuremat kõlapinda toonud andmekaitsejuhtum tervise valdkonnast pärineb Kuressaare haiglast, mille töötajad väidavad, et haigla ravijuht Edward Laane rikkus andmekaitseseadust, kui tutvus haigla arstide delikaatsete isikuandmetega ja meditsiinilise taustaga digiloo kaudu.

“Kuressaare Haigla juhtumi osas on meie poole pöördunud kaks töötajat, rohkem töötajate pöördumisi ei ole. Kokku on haigla tegevuse peale AKI-ni jõudnud 4 kaebust,” ütles inspektsiooni kommunikatsioonijuht Signe Heiberg.

Geeniusele teadaolevalt on kaebusi esitanud ka patsiendid, kelle andmeid on väidetavalt põhjuseta vaadatud.

Tegu võib olla väärteoga

Kui tõsine asi terviseandmete põhjuseta vaatamine on ning kas seda saab võrrelda ühiskonnas laiemat kõlapindva leidva probleemiga – sellega, kui politseiametnik mõjuva põhjuseta inimeste kohta andmeid vaatab?

“Politsei ja arsti poolt andmete vaatamine on oma rikkumisastmelt sarnane, kuigi arsti poolt vaadatud andmed võivad olla tundlikumad, kuna terviseandmed on eriliigilised isikuandmed,” nentis AKI kommunikatsioonijuht.

“Milliseid andmeid nähakse, sõltub sellest, mida on vaadatud,” rääkis Heiberg. On teada, et vaadata saab näiteks saatekirju, epikriise ja muud taolist.

Politsei poolt vaadatud andmed ei pruugi alati olla eriliigilised, kui näiteks vaadatakse juhtimisõigust, seotud isikuid vms. Kuna isikuandmeid on väga palju erinevaid, siis on keeruline võrrelda. “Küll aga saab olla ilma aluseta andmete vaatamine ühtemoodi karistatav rahalise trahviga,” ütles Heiberg.

Andmetöötlejat saab trahviga karistada, kui ta on toime pannud väärteo, mida isikuandmete ilma õigusliku aluseta töötlemine on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.