Uudis

Kuidas hinnata, millal ja kui suurtes gruppides koroona ajal koguneda tohib?

Tasub üle mõelda, kas gruppides on praegu koguneda mõistlik või mitte.Foto: Shutterstock

Terviseamet sai hiljuti valmis riskihinnangud COVID-19 piirangute leevendamise tingimustes, mis aitavad igaühel hinnata, kui mõistlik koguneda on.

“Inimene võtab lõpuks ise otsuse vastu, kas, kus, millal ja kui paljudega nii nagu ta seda on alati teinud. Antud tööriist aitab tal seda otsust langetada kaalutletud kujul, võttes arvesse praeguseid epidemioloogilisi olusid,” ütles terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets Geeniusele.

Mai keskpaigast alates võivad välitingimustes tema sõnul näiteks kuni 29aastased terved inimesed koguneda kuni 50 suuruses grupis. Samas peaksid grupid olema hajutatud, võõrastega tuleb hoida vahemaad 2 meetrit ja viibida nende läheduses mitte rohkem kui 15 minutit, järgida põhjalikke kätehügieenireeglid ja – mis muidugi kõige tähtsam – haiged peaksid püsima kodus.

“Üleüldiselt tuleks hinnata üle, kas sellises suuruses kogunemised on vajalikud või on need mõistlik lükata veel edasi,” rääkis Vaiknemets.

Riskihinnangud leiab altpoolt. Mitmes kohas viitab dokument aga mai keskpaigale; mis kuupäeva see tähendada võiks? Vaiknemets ütles, et kuniks valitsus pole eriolukorda lõpetanud ja praeguseid eriolukorra korraldusi kehtetuks tunnistanud ning neid asendanud uute korraldustega, ei ole võimalik anda konkreetseid kuupäevi ja välja öelda ka konkreetseid nõudeid.

Kui võtta arvesse, et epidemioloogiline langustrend on samavõrd vabalanguses nagu see on praegu, siis 16.-17. mai nädalavahetus on selleks ajapiiriks mõistlik soovitada, märkis terviseameti kriisistaabi juht.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.