Uudis

Kuigi lahutuste arv on aastaga võrreldes langenud, siis huvi on viimastel päevadel tõusnud

Tänavust aprilli mullusega võrreldes on näha, et lahutuste arv on märgatavas languses. Samas on Tallinna perekonnaseisuametisse viimastel päevadel sagenenud telefonikõned, kus helistaja soovib saada infot just abielulahutuse avalduste esitamise kohta.

Notarite juures on abielu sõlmimisest ja lahutatamisest huvitatud olnud inimeste hulk üsna võrdväärne ning eriolukorra ajal ei ole ühes või teises osas kasvu märgatud.

Huvi on kasvanud

Siseministeerium väljastas Geeniusele statistika lahutuste kohta mullu ning tänavu aprillis. Aprill just seetõttu, et lahutuse puhul peab esmalt täitma abielulahutuse avalduse, millejärgselt peab vähemalt ühe kuu mõtlema, kas ikka soovitakse lahutada või mitte.

Statistikast ilmneb, et eriolukorra ajal on lahutuste arv vähenenud. Suure tõenäosusega on see tingitud sellest, et inimesed on sotsiaalseid kontakte vähendanud ehk lahutaja soovijad ei ole oma sooviga veel kohaliku omavalitsuse või notari juurde jõudnud.

Lahutuste statistika maakonniti 2019 aprill vs 2020 aprill.

Maakond20192020
Hiiumaa00
Ida-Virumaa1714
Jõgevamaa32
Järvamaa51
Läänemaa22
Lääne-Virumaa69
Põlvamaa20
Pärnumaa77
Raplamaa22
Saaremaa11
Tartumaa247
Valgamaa22
Viljandimaa45
Võrumaa51
Tallinn6715
Kokku14768

Tallinna perekonnaseisuameti juhataja Karin Kase kinnitusel ongi avalduste esitamise arv nihkes just eriolukorrast tulenevatest piirangutest, samas tõdeb ta, et huvi on viimastel päevadel suurenenud.

“Tegelikku olukorda saab hinnata peale kriisiaja lõppu või hiljem. Viimastel päevadel oleme märganud, et telefoni teel esitatud küsimused abielulahutuse avalduste esitamise kohta on sagenenud,” ütles Kase.

Notarite Koja tegevjuht Eve Strang ütles, et eriolukorra tõttu notarite juures abielu lahutamiste avalduste esitamine takistatud ei ole,  abielude sõlmimise ja lahutamise avaldusi saab esitada nii notaribüroodes kohapeal kui ka kaugtõestamise võimalust kasutades.

“Notarite Kojal ei ole infot, et lahutamisest huvitatud inimeste osakaal oleks viimasel ajal   eriolukorrast tingituna suurenenud. Viimasel ajal on küll mõned inimesed  selle küsimusega  Notarite Koja poole pöördunud, kuid umbes samavõrra on huvi tuntud ka abielu sõlmimise võimaluste vastu,” lisas Strang.

Tegevjuhi sõnul ei kajastu notarite ametitoimingute statistikas eraldi abielude lahutamise avaldused, vaid ainult toimunud lahutuste kinnitamised.

“Aprilli lahutuste arvu põhjal mingit märgatavat muudatust lahutustes toiminud ei ole, kui  selle aasta aprillis kinnitasid notarid 30 lahutust, siis eelmise aasta aprillis 31. Kuna seaduse kohaselt saab abielu lahutada ühe kuni kolme kuu jooksul arvates avalduse esitamisest, siis on eriolukorra mõju abielude lahutamiste arvule võimalik hinnata edaspidiselt,” täpsustas ta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.