Mängulisuse olulisust kinnitab ka teaduskirjandus, mille kohaselt on mänguline ja lõbus tegevus lapse oskuste arendamisel tähtis komponent, sest meeldivate emotsioonidega kasvab tema enesekindlus, enesetõhusus ja soov tegevust tulevikus korrata.
Lapsevanemate hinnangul toetab lapse kehalist aktiivsust lisaks mängulisele tegevusele ka positiivne võistluslikkus, mis pakub avastamisrõõmu ja kaasab sõpru.
Kehalise aktiivsuse mõju
Lapsevanemate hinnangul avaldab lapse liikumisaktiivsus kõige suuremat mõju lapse tervisele, tugevdades tema võimet haigustega võidelda ja vähendades vaimset stressi. Samuti leiti, et kehaliselt aktiivne laps oskab oma emotsioonidega paremini toime tulla.
“Laps võistleb iseenda ja teistega ning tema käitumine situatsioonides, kus ta kas võidab või kaotab, aitab tal õppida teistega arvestama või väärikalt lüüa saama. Kaotades õpib laps empaatiat teiste kaotajate suhtes ja seda, kuidas tulla toime tagasilöökide ja pettumusega,” rääkis Vainola, lisades, et lapsevanemad tajusid positiivselt ka lapse suhtlemisoskuste arenemist, mis oli seotud treeningutel ja üritustel tekkivate sõpradega.
Veel toetab aktiivne eluviis lapsevanemate hinnangul eduelamuse kogemist, mitmekülgset arengut ja elukestva liikumisharjumuse tekkimist.
Piirangud ja reeglid präsivad lapse liikumisvabadust
Kõige suuremaks takistuseks pidasid lapsevanemad piiranguid ja reegleid, mis pärsivad lapse liikumisvabadust. Peamiste keelavate sõnumitena nimetati lauseid “Ära jookse!”, “Ära roni!” ja “Ei tohi joosta!”. Neid öeldes tajusid vanemad ka ise, kui suure osa päevas kuuleb laps keelamist.