Uudis

Lapsed saavad hakata koroonaproovi andma kurguloputusvedelikust

Foto: Shutterstock

Teisipäevast, 16. veebruarist saavad lapsed hakata võtab SYNLAB kasutusele koroonatestimise uudislahenduse – viiruse olemasolu analüüsitakse nüüd ka kurguloputusvedelikust. Esialgu võimaldatakse sellist täiendavat prooviandmisviisi ainult lastele.

SYNLAi esindaja sõnul laboris protsess ei muutu – kurguloputusvedelikust määratakse koroonaviiruse RNA täpselt samal PCR meetodil nagu ka ninaneelust võetava proovimaterjali puhul.

Kurguloputusvedeliku proove saavad anda kuni 18-aastased

Kurguloputusvedeliku proove saavad anda kuni 18-aastased lapsed ja seda avaliku testimise ja SYNLABi tasulistes koroonatestimise punktides.

Testimisele saabudes antakse lapsele valida, kas ta soovib proovi anda tavapäraselt ja WHO esmase soovituse järgi ninaneelust või uudse lahendusena kurguloputusvedelikust. Kuigi kurguloputusvedeliku proovivõtu tarvikute kulu on suurem, jääb selle hind ninaneeluprooviga samaks.

Proovi saab endiselt anda vaid testimispunktis

Et kurguloputusvedeliku proov oleks korrektselt kogutud, saab proovi anda vaid testimispunktis meediku juhendamisel.

Proovi andmiseks saab patsient 10 milliliitrit füsioloogilist soolalahust (naatriumkloriid), mida peab kurgus kuristama (oluline on vahet teha, et see ei ole suuloputusvedelik).

Meedik tõmbab topsist osa kurguloputusvedelikust spetsiaalsesse vaakumkatsutisse, markeerib selle patsiendi andmetega ja saadab laborisse samal, PCR meetodil analüüsimiseks.

Analüüsi tulemused saabuvad nii nagu ka ninaneelutesti puhul – 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda.

Kurguloputusvedelikuga antud proovi alusel saab samuti välja anda reisimiseks vajaliku sertifikaadi.

Piiripunktides kurguloputusvedeliku proovi anda ei saa

SYNLAB Eesti teenuste juht Karin Kallikorm selgitas, et uut teenust pakutakse esialgu kuni 18-aastastele, et muuta lastele ja noortele testimine meeldivamaks.

Kallikorm rõhutab, et lapsed ei saa praegu uut kurguloputusvedeliku proovi anda piiripunktides, sest protseduur võtab veidi kauem aega ning piiripunktides, kus toimub testimine elavas järjekorras, pikendaks see kõigile ooteaega.
 
Kallikorm soovitab laste ettevalmistamiseks vanematel lastega kuristamise eelnevalt kodus kraaniveega läbi proovida. Nii teavad lapsed paremini, mis neid ees ootab.

Aja broneerimise osas muutusi ei ole

Testimiseks aja saamine on ninaneelu- ja kurguloputusvedeliku proovi korral sama, saatekirja väljastab perearst või tuleb panna aeg SYNLABi tasulisse testimispunkti helistades 17123 või klienditugi@synlab.ee kaudu.

Testimispunktid, kus alla 18-aastased lapsed saavad kurguloputusvedelikust proove anda on:

  • Tallinnas Lauluväljaku ja Mustamäe Tervisekeskuse kõrval Medicumi telkides, Saku Suurhalli kõrval SYNLABi telgis ja Töökoja 1 tasulises punktis;
  • Tartus Lauluväljaku kõrval Qvalitase telgis ja SYNLABis Teguri 37b;
  • Pärnus rannaparklas Qvalitase telgis ja Suur-Sepa tn SYNLABi punktis;
  • Narva Gate Corrigo punktis ja SYNLABi ruumides Kangelaste prospektil;
  • Viljandis, Valgas ja Võrus Qvalitase telgis;
  • Rakvere polikliinikus ja Jõhvis SYNLABi ruumides ning Haapsalus ja Paides SYNLABi punktis;
  • Kohtla-Järvel ja Sillamäe Ida-Viru keskhaigla telkides;
  • Võru, Kuressaare, Kärdla ja Rapla haigla punktides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.