Uudis

Lõuna-Aafrikas levib tugevalt muteerunud koroonaviirus

Foto: Shutterstock

Lõuna-Aafrika teadlased teatasid neljapäeval, et on tuvastanud COVID-19 uue variandi, millel on mitu mutatsiooni. See võib muuta vaktsiinid vähem tõhusaks ja nurjata senised katsed pandeemiale piir panna.

Ühendkuningriigi terviseohutuse agentuur teatas, et uuel variandil B.1.1.529 on väga suur hulk mutatsioone ja algse viiruse omast väga erinev ogavalk, millel koroonavaktsiinid põhinevad, kirjutab Reuters.

Uuel viirusevariandil võib olla kaks korda rohkem mutatsioone kui praegu domineerival Delta variandil. See omakorda viitab sellele, et uus tüvi võib olla veelgi nakkavam ja praegu olemasolevad vaktsiinid võivad olla vähem tõhusad.

Kõnealust viirusevariant on praeguseks leitud Lõuna-Aafrikas, Botswanas, Hong Kongis ja Iisraelis kokku sajakonnal inimesel. Nüüd on käimas kiireloomulised uuringud, et saada rohkem teavet muteerunud viiruse ülekandumise, tõsiduse ja vaktsiinitundlikkuse kohta.

Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits ütles Novaatorile, et mutatsioonirohkus ei pruugi variandile ilmtingimata levikueelist anda. “Levikueelisest sõltub, kas see viirus suudab kanda kinnitada või mitte. Tõenäoliselt läheb veel kuu või enam, enne kui sellele küsimusele vastus tuleb. Peale jälgimise ja vaatluse siin midagi teha ei anna,” sõnas professor.

Suurbritannia teatas, et keelab ajutiselt reisimise nii Lõuna-Aafrika Vabariigist, Namiibiast, Lesothost, Svaasimaalt, Zimbabwest kui ka Botswanast.

Ka Euroopa Liit teeb ettepaneku keelata lennud Lõuna-Aafrika riikidest, kus on avastatud COVID-19 uus variant, ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen reedel Twitteris.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.