Lugeja küsib: kas tõhustusdoosi koostis erineb esmastest vaktsiiniannustest?

Vaktsineerimine.Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Tervisegeeniuse lugeja tundis huvi, kas tõhustusdoosina süstitavate vaktsiinide koostist on mingil moel ka muudetud ja kas kolmandat süsti saades peaks tervishoiutöötajat kindlasti teavitama, et tuldi tõhustusdoosile.

Ravimiamet kinnitab, et vaktsiinide toimiva osa koostist ei ole muudetud. Tõhustusannused võetakse samast viaalist, millest ka esimesed ja teised annused.

Seejuures tasub teada, et Pfizeri vaktsiini puhul on tõhustusannuseks kasutatav kogus sama, Moderna vaktsiini kogus on kolmanda annuse puhul poole väiksem, kuid tegemist on ikka sama vaktsiiniga. Seetõttu võiks ka vaktsineerijale üle öelda, et on tuldud tõhustusannust saama.

Tõhustusdoosi võimaldatakse Eestis kõigile üle 18-aastastele. Immunoprofülaktika ekspertkomisjon on seisukohal, et Pfizeri ja Moderna vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele ei ole vaja tõhustusdoosi manustada varem kui kuue kuu möödumisel. Jansseni ja AstraZeneca vaktsiiniga esmase vaktsineerimiskuuri läbinutele võib teha tõhustusdoosi alates viie kuu möödumisest.

Tõhustusdoosina kasutatakse Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty ja Moderna vaktsiini Spikevax, sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.