Uudis

Mais avaneb järk-järgult kõigile võimalus saada koroonavaktsiini

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik.Foto: Konstantin Sednev / Postimees /Scanpix

Uuendatud Covid-19 vaktsineerimise plaan näeb ette, et maikuu jooksul avatakse vaktsineerimise võimalus järk-järgult kogu elanikkonnale. Esmalt pakutakse vaktsiini 60–69aastastele, kellest on tänaseks juba üle 40% vaktsineeritud, ning 50-59aastastele. Seejärel avaneb vaktsineerimisvõimalus ka kõigile 16-49aastastele.

„Aprilli- ja maikuus on meie eesmärk pakkuda vaktsineerimise võimalust kõikidele riskirühma kuuluvatele inimestele ning avada maikuu jooksul järk-järgult vaktsineerimise võimalus kõigile soovijatele,“ kommenteeris tervise- ja tööminister Tanel Kiik vaktsineerimisplaani. „Uuendatud vaktsineerimise plaanis oleme ajakohastanud erinevate COVID-19 vaktsiinide ja nende eeldatavate tarnegraafikutega seotud infot, täpsustatud on ka vaktsineerimise juhtimise ja korraldamise põhimõtteid, vaktsineerimisega hõlmatuse eesmärke ja ajakava. Aprilli lõpuks soovime võimaldada vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist kõigile üle 70-aastastele ning juuni lõpuks kõigile täisealistele soovijatele.“

Eesti eesmärgid inimeste COVID-19 vaktsineerimisega hõlmamisel on saavutada 2021. aasta aprilli lõpuks üle 70-aastaste inimeste hulgas vähemalt ühe doosiga 70%-line hõlmatus, võimaldada alates 2021. aasta maist järk-järgult vaktsineerimist kõigile soovijatele, võimaldada 2021. aasta mai lõpuks kõigile riskirühmadesse kuuluvatele inimestele vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist, võimaldada 2021. aasta juuni lõpuks kõigile soovijatele vähemalt ühe doosiga vaktsineerimist ning saavutada 2021. aasta sügiseks 70% hõlmatus täiskasvanud elanikkonnas.

„Teadaolevad vaktsiinide tarnegraafikud võimaldavad meil seatud eesmärke saavutada. Inimeste usaldus vaktsineerimise suhtes ja soov end vaktsineerida on kõrge, kuid tuleb teha tööd ka nendega, kes täna veel kõhklevad,“ lisas minister. „Osalemine Euroopa Liidu vaktsiinide ühishankes ja panustamine mitmele erinevale vaktsiinitootjale on aidanud riske maandada ja võimaldanud meil vaktsineerimise tempot hoida. Samas peame juba praegu vaatama pikemalt ette, valmistuma järgmisteks viiruselaineteks ning töötama välja vajalikud lahendused COVID-19 vastu vaktsineerimiseks ka tulevastel aastatel.“

Tänahommikuse seisuga oli Eestis vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 289 508 inimest, neist 86 768 on vaktsineerimiskuur lõpetatud. Eesti on seni ühinenud Euroopa Liidu COVID-19 vaktsiini ühishankes viie eelostulepinguga (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica NV ja CureVac). Valitsus on andnud põhimõttelise heakskiidu Eesti ühinemisele kõigi Euroopa Liidu ühishankes oleva kaheksa vaktsiinitootja eelostulepingutega, millega on Eestil võimalik soetada kokku 4 761 894 doosi vaktsiini.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.