Mari-Anne Härma: näha on kergeid nakatumise stabiliseerumise märke

Testimissüsteem töötab täisvõimsusel ka pühade ajal

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.Foto: ekraanitõmmis

Terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma kinnitas kolmapäevasel koroonaviiruse leviku olukorda tutvustaval pressikonverentsil, et nakatunute arvu kasv on jätkuvalt suur, kuid siiski on näha ka õrnu positiivseid märke.

Iga teine või kolmas haigusnähtudega inimene on nakatunud koroonaviirusesse

Härma rääkis, et haigestumine koroonaviirusesse praegu suureneb ning möödunud nädalal lisandus 590 positiivset analüüsivastust, mis tähendab, et näitaja on 470 nakatunut 100 000 inimese kohta.

“Iga teine või kolmas sümptomitega haige on COVID-positiivne, mis tähendab, et nakkust võib endiselt saada pea igaltpoolt. Soovitame, et minge ikka testima ja soovitage seda lähedastele ka. Haigena palume tööle mitte minna vaid olla kodus,” pani Härma südamele.

Ta lisas, et kui veel ülemöödundu nädalal sai öelda, et viirus levib rohkem Ida-Virumaal ja Harjumaal, siis nüüd on see aina enam jõudnud ka Lõuna- ja Lääne-Eestisse. Üle Eesti on kõrge intensiivsusega levik.

“Näeme stabiliseerumise märke haigestumises – iganädalaselt tuleb natukene vähem haigusjuhte kui lisandus eelneval nädalal. Juurdekasv langeb ja see näitab stabilsieerumist,” oli Härmal avaldada ka häid uudiseid.

Suurem osa haigestunutest on tööealised

Peamiselt lisandusid uued haigestunud möödunud nädalal teviseameti andmetel lisaks Ida-Viru- ja Harjumaale, aga ka Tartusse ja Pärnumaale.

Suurem osa haigestunuid olid tööealised, langenud on haigestumine laste ja ka vanemate inimeste seas.

Aktiivseid nakkuskoldeid on kõige enam ida regioonis, Põhja- ja Lõuna-Eestis. Peamiselt on need seotud töökohtadega, aga endiselt veel ka koolidega. Samuti muud kontaktidega (nt trennid, huviringid, sõpruskonnad, kogudused) ja üritustega. Lisandunud on nakkusi ka hoolekandeasutustes.

Eelmise nädala nakatunuist 51 protsenti olid lähikontaktsed ja haigestus 13 protsenti kõigist lähikontaktsetest. Kuid need inimesed viibisid karantiinis, mis tähendab, et nakatumisahelad olid juba läbi lõigatud.

“Terviseameti jälgimisel on lähikontaktseid 28 000 ringis. Kuid ka lähikontaktsete arv on näidanud stabiliseerumist,” ütles Härma. Ta täpsustas, et see on märk sellest, et suuremad asutused on kinni ja inimesed kodutööl.

Välismaalt sisse toodud juhtude arv on Härma sõnul viimasel ajal olnud stabiilselt madal, 2 protsendi piires ning peamiselt on virus meile toodud Venemaalt, Rootsist ja Soomest.

Ka hospitaliseerimine näitab stabiliseerumist

Härma sõnas, et Eestis on viimasel kahel nädalal olnud hüppeline hospitaliseerimise kasv, kuid möödunud nädalal võrreldes ülemöödunud nädalaga võib selleski täheldada märke stabiliseerumisest.

“Koroonaga on haiglas 324 inimest, 61 protsenti voodikohti on täis. Natuke on veel ruumi, aasta lõpuks luuakse veel lisakohti, et kokku oleks 659 voodikohta,” ütles Härma.

Ta rõhutas aga, et lisakohad tulevad plaanilise ravi kohtade arvelt ning see tähendab, et näiteks operatsioonid, mille tegemine ei ole möödapääsmatu, lükatakse edasi.

Härma avaldas, et möödunud nädalal oli hoolekandeasutustes nakatumist rohkem kui ülemöödunud nädalal. Suurim on praegu kolle Kohtla-Järve vanurite hoolekodus.

Tervishoiutöötajaid on viimasel kahel nädalal haigestunud 200 ringis ning pooled neist on õed.

Proovivõtupunktid on avatud ka pühade ajal

Härma tõi välja, et proovivõtupunktid on avatud ja testimissüsteem töötab täisvõimsusel ka pühade ajal.

Kui perearstikeskus juhtub kinni olema, siis saab helistada perearsti nõuandeliinile numbril 1220. Nõuandeliini võimsust suurendatakse pühade ajaks.

Härma soovitas ka, et kes planeerib siiski jõulude ajal lähedasi külastada, see peaks juba praegu vähendama kontakte, et vähendada riski viia nakkus perele.

“Kui käite poodides, külastage neid vähem rahvarohketel aegadel. Pidage meeles, et igal teisel ägeda respiratoorse nähuga inimesel on COVID ja hoidke distantsi,” andis Härma nõu.

Sotsiaalminister Tanel Kiik lausus, et tänavused jõulud peaksid olema ühe pere jõulud. Kui suudame sellest kinni pidada ja veedame jõulud pereringis, anname oma panuse, et jõulud oleksid positiivne murdepunkt viiruse leviku seisukohalt.

“Üheskoos pingutades suudame lähinädalatel jätkata positiivset arengut ja varem või hiljem jõuab nakatumiskordaja R alla ühe, et saaksime ära hoida haiglate ülekoormuse,” ütles minister.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.