Uudis

Mari-Anne Härma: täna lisandus 125 uut nakatunut – olukord ei ole veel halb, kuid ei ole ka põhjust loota, et see läheks ilusamaks

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma.Foto Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma tõdes tänasel koroonaviiruse olukorda tutvustaval pressikonverentsil, et kui eelminsel nädalal sai rääkida pisut rahulikumat juttu, siis täna lisandunud nakatunute number on 125.

„Hetkel mul ei ole infot, millega on kõik need juhud seotud. Teame, et Raplamaal ühe hooldekeskuse laustestimisel tuli välja üle 30 juhu. Nakatunud on nii töötajad kui kliendid. Päeva vältel tuleb rohkem informatsiooni,“ lausus Härma.

Ta lisas, et see 125 juhtu viis Eesti haigestumise 48,5 peale 100 000 elaniku kohta. Põhjamade ja Balti riikide seas on see nakatumise määr küll üks madalamad, kuid võrreldes eelmste nädalatega on arv jälle kasvanud ja tuleb tunnistada, et vahepealne langustrend on taas asendunud kasvutrendiga.

Üle poole kolletest on seotud töökohtadega

Härma tõi välja, et kui varem mõjutas COVID-19 olukorda eelkõige Ida-Virumaa kasvutrend, siis praegu on näha, et Ida-Virumaal on nakatunute lisanudmise osas selge langus ja nakkusahelad on välja joonistunud. Aina enam lisandub nakatunuid aga Harjumaal ja kõvera pöörasid kasvule muidugi ka äsja selgunud Raplamaa hooldekodus haigestunud.

„Võrreldes ülemöödunud nädalaga lisandus eelmisel nädalal peaaegu 70% rohkem uusi juhte,“ netis Härma. Ta täpsustas, et Eestis on teisipäevase seisuga 23 aktiivset koroonakollet, üle poole neist on seotud töökohtadega, seejärel tulevad aktiivsed koolikolded ja neidki saab tegelikult seostada haigena tööl käimisega.

Laste seas oli haigestumist vähem, kuid võib kinnitada, et ligi pooled neist said haiguse pereringis. Vähem oli seekord nakatunuid ka üle 70aastaste hulgas.

Veerand testitutest oli haigustunnusteta

Härma tõi välja, et suurenemas on asümptomaatiliste haigestunute osakaal ning ligi veerand eelmisel nädalal testitutest oli haigustunnusteta.

“Praegu ei ole loota, et meil läheb ilusamaks. Seame ennast valmis, et suvi on läbi ja saabumas on viiruste hooaeg. Kui kahtlustate kontakti COVID-haigega, jälgige hoolikalt kasvõi kergeid haigusnähte, näiteks peavalu ja pisut kriipiv kurk. Prageu saab testima väga kiiresti. Kui vähegi on kahtlus pöörduge arstile, et veenduda, kas tegemist on koroonaviirusega või mitte – nii kaitsete ennast ja teisi,“ pani Härma südamele.

Ta lisas, et veel ei ole olukord halb, kuid kui testimise maht väheneb ja positiivsete testide osakaal kasvab, nagu praegu, siis on suur risk viiruse varjatud levikuks.

„Kui haigus väljub kontolli alt, võib koormus haiglatele järsult kasvada ja see on üks oluline ohukoht, millele peame tähelepanu pöörama,“ ütles Härma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.