Maskid ei kao veel kuhugi: koroonaviiruse leviku risk tõusis kõrgele tasemele

Avalikes siseruumides tuleb kanda maski.Foto: Shutterstock

Valitsus võttis täna teadmiseks, et nakatumisnäitaja poolest on koroonaviiruse leviku riskitase ühe astme võrra tõusnud ja jõudnud keskmiselt kõrgele tasemele. Seega tuleb jätkuvalt järgida kehtestatud koroonapiiranguid, sealhulgas maskikandmiskohtustust.

Koroonaviiruse riskimaatriksi järgi on tegemist kõrge koroonaviiruse leviku ohuga juhul, kui seitsme päeva keskmisena nakatub päevas 600-1000 inimest. Praegu nakatub Eestis seitsme päeva keskmisena 625,1 inimest.

Kõrge riskitase näitab, et koroonaviirus levib kogukondades väljaspool koldeid ja on oht viiruse väga laiaks levikuks. Kõrge riskitaseme korral on koroonaregulatsioonide eesmärk tagada tavapärane arstiabi ja vältida vajadust ulatuslike piirangute järele.

Viiruse leviku kõrgendatud ohu korral on endiselt väga oluline järgida kehtestatud kontrollmeetmeid: kanda koroonaviiruse nakkusohu suhtes mittekontrollitud avalikes siseruumides maske, liikuda hajutatult, kasutada desinfitseerimisvõimalusi. Ruumides ja asutustes, kus on ette nähtud koroonaviiruse nakkusohutuse kontroll, tuleb esitada koroonatõend.

Koroonaviirusesse nakatunute arvu kõrval arvestatakse viiruse leviku riskitaseme määramisel ka seitsme päeva keskmist koroonapatsientide hospitaliseeritute arvu, mis on Eestis praegu 23,4. Riskimaatriksi järgi on tegemist kollase ehk keskmise tasemega. Selle näitaja osas muutub riskitase kõrgeks, kui seitsme päeva keskmine haiglasse sattumise arv ületab 30 inimest.

Koroonaviiruse riskitaseme määramisel arvestatakse hospitaliseeritute ja nakatumise näitajatele lisaks nelja indikaatorit:

  1. Esiteks arvestatakse 7 päeva keskmist COVID-19 surmade arvu, mille matemaatiline väärtus on praegu 2,57. Riskimaatriksi järgi vastab see madalale ohutasemele.
  2. Teiseks arvestatakse üle 60-aastaste inimeste viimase 7 päeva nakatumise keskmisega, mis on praegu ümardatult 87,9 inimest.  See vastab keskmisele ohutasemele.
  3. Kolmandaks jälgitakse juhitaval hingamisel viibivate COVID-19 patsientide arvu, mis on praegu 17. Ka see näitaja vastab kõrgele ohutasemele.
  4. Täiendavalt jälgib valitsus täisvaktsineeritud täiskasvanud elanikkonna hõlmatust, mis on praegu 62,55 protsenti inimest.

Seejuures tasub teada, et raske haigestumise ja haiglasse sattumise eest kaitseb väga tõhusalt vaktsineerimine. Mida rohkem on täielikult vaktsineeritud inimesi, seda väiksem on surve haiglatele. Juhul, kui sa pole veel vaktsineerimisotsust teinud, saab informeeritud otsuse teha helistades perearsti nõuandetelefonile 1220 või rääkides oma perearstiga. Teavet vaktsineerimispunktide kohta saab telefonilt 1247 või veebilehel vaktsineeri.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.