Uudis

Matti Maimets: Eestis tuleks vaktsineerida hooldekodude elanikke esimesel võimalusel

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor Matti Maimets.Foto: Margus Ansu / Tartu Postimees / Scanpix

Esmaspäeval kirjutas Tervisegeenius, et Norra ravimiamet avalikkustas möödunud nädalal kokkuvõtte COVID-19 vaktsineerimise kõrvaltoimetest. Muuhulgas anti teada, et 23 vaktsineeritut suri. 

Norra ravimiameti esindaja avaldas intervjuus, et 23 surnust 13 lahati ning tulemustest ilmnes, et vaktsiini kõrvaltoimed võisid mõjutada raskete haigusnähtude tekkimist väga kehva tervisega habrastel eakatel.

Sarnaselt mitme teise spetsialistiga kinnitab Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonikontrolli teenistuse direktor dr Matti Maimets Geeniusele, et vaktsineerimise vastunäidustus ei ole kõrge vanus. Kuna COVID-19 kulgeb raskemalt just eakatel inimestel, on aga oluline kaaluda (nagu ka teiste vaktsiinide puhul) kasu ja kahju suhet.

“Kindlasti tuleks Eestis vaktsineerida hooldekodude elanikke esimesel võimalusel – vaid nii on võimalik sealseid elanikke kaitsta SARS-CoV-2 viiruse eest,” toonitab Maimets.

Ta lisab, et kuna kliinikumil ei ole kirjeldatud juhtude puhul ligipääsu inimeste terviseandmetele, ei ole võimalik ka konkreetseid juhte kommenteerida.

Doktor nendib, et mida eakam inimene, seda tõenäolisem on erinevate kaasuvate haiguste esinemine. Ning eakatel ja kaasuvate haigustega inimestel võivad erinevad vaktsiinid kutsuda esile kõrvaltoimeid. Mõõdukad kõrvaltoimed on vaktsineerimise puhul tavalised.

Maimets toob välja, et kliinikumis on nüüdseks vaktsineeritud juba üle poole statsionaarse õendusosakonna patsientidest, kes on küll eakad, kui neil ei ole esinenud vaktsineerimise järgselt olulisi või raskeid kõrvaltoimeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.