Diagnoosimisel on spetsialisti asemel tema sõnul enamasti abiks dr Google. Tagajärjeks on valed testsüsteemid, testimiseks valesti valitud mikroobid. Tulemuseks lahendamata ägedad ja nende mõjul tekkivad kroonilised tervisemured, võlts turvatunne või lihtsalt mõttetult kulutatud raha.
Kas testida end suguhaiguste suhtes?
Prof Punab jagas ka soovitusi, kuidas võiks probleeme käsitleda.
Otsustamaks kas on vaja end suguhaiguste osas testida, soovitas ta endalt küsida järgmised küsimused.
- Kas on olemas kaebused?
- Kas on olnud riskikäitumist?
- Kas on põletik esmasjoa uriinis?
Kõige tähtsam neist kolmest on Punabi sõnul põletik esmasjoa uriinis. Põletik kuses pole kunagi normaalne leid ja selle põhjus tuleb selgeks teha. Seksuaalselt aktiivsel mehel on enam kui pooltel juhtudel kusiti põletiku põhjuseks suguhaigused.
Ülejäänud põhjustest on sagedasemad suguhaiguseks mittepeetavatest, aga ikkagi sugulisel teel levivatest mikroobidest põhjustatud infektsioonid, harva seened või viirushaigused.
Seksuaalseks riskikäitumiseks on Punabi sõnul kokkuvõtlikult iga kaitsmata vaginaalne, oraalne või anaalne seks teie jaoks uue partneriga. Arvestades nii valesid kasutamispraktikaid, purunemise võimalust, aga ka eelmänguga seotud kokkupuuteid partneri sekreetidega, tasub teada, et ka preservatiivi kaitse suguhaiguste eest pole päris 100%, pigem 70% juurde.