Meestearst Margus Punab: suguhaiguste käsitlus Eestis on jõudnud sügavasse kriisi

Prof Margus PunabFoto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Tunnustatud meestearst professor Margus Punab avaldas täna enda Facebooki kontol arvamust, et suguhaiguste käsitlus Eestis on sügavas kriisis. Punab jagas ka juhiseid millistel juhtudel võiksid mehed lasta teha suguhaiguste analüüsi.

Suur osa testimistest tehakse väljaspool meditsiinisüsteemi

“Täna võin julgelt öelda, et suguhaiguste käsitlus Eestis on jõudnud sügavasse kriisi. Väga suur osa testimisest toimub väljaspool meditsiinisüsteemi. Meditsiinisüsteemis enamasti aga väljaspool vastava ettevalmistusega spetsialistide ringi,” oli professor mures.

Diagnoosimisel on spetsialisti asemel tema sõnul enamasti abiks dr Google. Tagajärjeks on valed testsüsteemid, testimiseks valesti valitud mikroobid. Tulemuseks lahendamata ägedad ja nende mõjul tekkivad kroonilised tervisemured, võlts turvatunne või lihtsalt mõttetult kulutatud raha.

Kas testida end suguhaiguste suhtes?

Prof Punab jagas ka soovitusi, kuidas võiks probleeme käsitleda.
Otsustamaks kas on vaja end suguhaiguste osas testida, soovitas ta endalt küsida järgmised küsimused.

  • Kas on olemas kaebused?
  • Kas on olnud riskikäitumist?
  • Kas on põletik esmasjoa uriinis?

Kõige tähtsam neist kolmest on Punabi sõnul põletik esmasjoa uriinis. Põletik kuses pole kunagi normaalne leid ja selle põhjus tuleb selgeks teha. Seksuaalselt aktiivsel mehel on enam kui pooltel juhtudel kusiti põletiku põhjuseks suguhaigused.

Ülejäänud põhjustest on sagedasemad suguhaiguseks mittepeetavatest, aga ikkagi sugulisel teel levivatest mikroobidest põhjustatud infektsioonid, harva seened või viirushaigused.

Seksuaalseks riskikäitumiseks on Punabi sõnul kokkuvõtlikult iga kaitsmata vaginaalne, oraalne või anaalne seks teie jaoks uue partneriga. Arvestades nii valesid kasutamispraktikaid, purunemise võimalust, aga ka eelmänguga seotud kokkupuuteid partneri sekreetidega, tasub teada, et ka preservatiivi kaitse suguhaiguste eest pole päris 100%, pigem 70% juurde.

“Väga sageli leiame meestel suguhaiguseid ka uue püsipartneri tekkimise kontekstis. Takkajärgi on võimatu öelda, kumb partneritest haiguse suhtesse kaasa tõi. Selliste suhet ohustavate küsimuste vältimiseks soovitame mõlemal osapoolel enne kaitsevahendist loobumist testida ennast nii sugutrakti põletike kui ka suguhaiguste suhtes.”

Millal ja kuidas testida?

Tänapäevaste testsüsteemide puhul saab Punabi sõnul usaldusväärse tulemuse juba hiljemalt kaks päeva pärast riskikontakti.

Testimiseks sobib meestele kõige paremini hommikune esmasjoa uriin. Oluline, et esimesed tilgad uriini sattuksid kogumispurki. Materjal peaks laborisse jõudma ideaalis nelja tunni jooksul.

Kõik eelnev käis kusitipõletikku põhjustavate klassikaliste suguhaiguste (tripper, klamüüdia, trihhomonoos ja üha kasvava sagedusega genitaalmükoplasmoosi) kohta.

Samuti sugulisel teel edasikanduvate haiguste nagu genitaalherpes, inimese papilloomiviirus (HPV), süüfilis jt. käsitlus vajab igaüks omamoodi taktikat.
Samuti vajab omaette uuringuskeemi suguhaiguste käsitlus homo- ja biseksuaalsetel meestel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.