Mida teha, kui puuk on hammustanud ja kuidas puuk õigesti ära võtta?

Puugihooaeg on kätte jõudmas.Foto: Shutterstock

Puugihooaeg on kätte jõudmas. Mida aga teha, kui puuk on hammustanud – ning kas puukentsefaliiti võib saada ka muud moodi?

Kui puuk on hammustanud, tuleb katsuda puuk võimalikult kiiresti nahalt eemaldada – kui puuk on nakatunud, siis on ka paar tundi olulised, soovitab terviseamet. Kui see endal ei õnnestu, tuleb pöörduda abi saamiseks arsti poole.

Kuidas puuk eemaldada?

Kui puuki ära võtad,  ära haara väga kõvasti kinni, tuleb hoiduda tema tagakeha pigistamisest või määrimisest. Võta puugist kinni võimalikult pea lähedalt.

Võimalusel kasuta peenikesi pintsette – müügil on ka eriline puugieemaldamisvahend – ning sikuta ettevaatlikult. Seejärel pese hammutuskoht vee ja seebiga või desinfitseeriva vahendiga;

Kui pärast metsaskäiku tekib mõne päeva või kuni kuu jooksul palavik või ilmnevad külmetushaiguse taolised haigusnähud või kui hammustuskoht hakkab punetama, otsi abi arstilt ning kindlasti räägi talle nahalt leitud puugist või puugiohtlikus piirkonnas viibimisest.

Puukentsefaliiti võib nakatuda toorpiimast

Terviseameti meedianõunik Eike Kingsepp tõi esile, et puukentsefaliiti on võimalik nakatuda ka toorpiima tarvitamisel. Eestis on registreeritud 2010. aastal üks, 2011. aastal kaks, 2015. aastal samuti üks ning 2018. aastal neli kitsepiima joomisest põhjustatud haigusjuhtu.

Eelmisel aastal nakatus mitu ühe pere liiget Hiiumaal. 2005. aastal haigestus Tallinnas puukentsefaliiti 37 inimest, kes kõik jõid ühes kaubanduskeskuses pakutut toorest kitsepiima.

Maailmas on registreeritud juhtumeid, kus inimesed on haigestunud ka viirust sisaldava lehmapiima tarvitamise järel, kuid seda tuleb ette harvem. Vaktsineerimata inimestel tuleb haigestumise ennetamiseks tarbida ainult kuumtöödeldud või pastöriseeritud piima või piimast valmistatud tooteid.

Mille vastu puugivaktsiin aitab?

Vaktsineerimine aitab puukentsefaliidi vastu, puukborrelioosivaktsiini ei ole.

Täielik vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1–3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Iga kolme aasta tagant on aga taas vaja teha üks kordussüst.

Vaktsineerimiskohtade ja maksumuse kohta annavad teavet perearstid. Terviseamet soovitab kaitsesüstimisega puukentsefaliidi vastu alustada aprillikuus, siis jõuab immuunsus puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda, kuid kiirvaktsineerimist jõuab veel kasutada ka enne seene-marja hooaja algust.

Inimesed, kel on vaktsineerimiskuur pooleli – on vaja teha kolmas kaitsesüst – või on viimasest kaitsesüstimisest möödunud kolm aastat, peaksid pöörduma arsti poole süsti saamiseks. Umbes 95% vaktsineeritutest saab puukentsefaliidi vastu täieliku kaitstuse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.