Uudis

Miks piiratakse Moderna koroonavaktsiini kasutamist Põhjamaades?

Moderna mRNA-l põhinev koroonavaktsiin Spikevax sisaldab juhiseid Covid-19 haigust põhjustava viiruse valgu tootmiseks.Foto: Shutterstock

Rootsi, Taani ja Soome otsustasid piirata Moderna koroonavaktsiini Spikevax kasutamist noorematel inimestel. Eesti ravimiamet selgitab otsuse tagamaid.

Põhjamaades ei ole Moderna koroonavaktsiin Spikevax keelatud – vaktsiin on endiselt näidustatud alates 12. eluaastast. Vaktsineerimissoovitusi jagavad ametid (mitte ravimiametid!) peatasid või soovitasid aga peatada selle vaktsiini kasutamise noorukitel ja noorematel täiskasvanutel. Murekohaks on müokardiit, mis koos  perikardiidiga on mRNA vaktsiinidele (ka Pfizeri vaktsiinile) teadaolevad ja väga harva esinevad kõrvaltoimed.

Kuigi müokardiit on teadaolev mRNA vaktsiinidele, siis Rootsi, Taani ja Soome otsus piirata Covid-19 vaktsiini kasutamist noorematel inimestel (sündinud 1991. aastal ja hiljem) puudutab hetkel ainult Spikevax (Moderna) vaktsiini. See otsus on tingitud hiljutises ja seni avaldamata uuringus ilmnenud müokardiidi seni arvatust pisut suurema esinemissagedusega Spikevax vaktsiini teise annuse järgselt.

Tuleb mõista, et müokardiidi risk on vaktsiiniga väga väike, samas Covid-19 põdemisel on risk mitu korda suurem. NEJM ajakirjas avaldatud uuringu põhjal oli tõenäosus vaktsineeritutel kolm korda kõrgem kui vaktsineerimata isikutel (lisandus 2,7 juhtu 100 000 vaktsineeritu kohta), kuid vaktsineerimata Covid-19 põdenutel suurenes müokardiidi tõenäosus 18 korda (lisandus 11 juhtu 100 000 inimese kohta).

Kas Eestis on noored koroonavaktsiini järgselt müokardiiti haigestunud?

Müokardiidist ja perikardiidist räägime siiski ainult mRNA vaktsiinide kontekstis. Kuni 30-aastastel inimestel ei ole Eestis teatatud ühestki tõsisest kardioloogilisest kõrvaltoimest (sh müokardiidist või perikardiidist).

Meil on teada üks juhtum, kus 40-aastasel mehel tekkis müokardiit kuu pärast Comirnaty esimest annust, olemasolevate andmete põhjal ei saa seost vaktsiiniga välistada. Televisioonis (TV3 „Suur pettumus“) perearsti poolt välja öeldud südame kõrvaltoime 13-aastasel noorukil Tallinna Lastehaiglast saadud andmete põhjal kinnitust ei leidnud.

Kui palju on mRNA vaktsiine Eestis alla 30aastastele tehtud?

Moderna vaktsiini Spikevaxi on alla 30-aastastele tehtud umbes kaheksa korda vähem võrreldes Pfizeri vaktsiiniga Comirnaty: alla 30-aastastel on vaktsineerimine lõpetatud Comirnatyga umbes 95 000 inimesel, Spikevaxiga umbes 11 200 inimesel. Koolilastele on valdavalt tehtud Comirnaty vaktsiini.

Kuidas müokardiiti või perikardiiti ära tunda?

Kuigi valu rindkeres ja väsimus võivad olla müo-/perikardiidi üheks sümptomiks, on need päris tavalised vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid. Müokardiidi ja perikardiidi diagnoos kinnitatakse siiski ainult uuringutega – elektrokardiogramm, ultraheliuuring, vereanalüüsis südame lihasvalgu taseme tõus jm uuringud. Inimene ise endal müokardiiti või perikardiiti diagnoosida paraku ei  saa.

Tänaste teadmiste kohaselt on müokardiit ja perikardiit tekkinud sagedamini mRNA vaktsiini (nii Comirnaty kui Spikevax) teise annuse järel, enamasti kahe nädala jooksul vaktsineerimisest. Seega on soovitatav enda tervislikku seisundit jälgida vähemalt paari nädala jooksul pärast vaktsineerimist. Kui mRNA vaktsiiniga vaktsineerimise järgselt tekivad häirivad ja püsivad rindkerevalud, koormustaluvuse langus, raskendatud hingamine või südamepekslemine, siis peaks pöörduma arsti poole.

Kas müokardiit ja perikardiit on ravitavad?

Olemasolevad andmed viitavad, et vaktsineerimisjärgne müokardiidi ja perikardiidi kulg ei erine üldise müokardiidi või perikardiidi kulust. Õigeaegse diagnoosi korral on müokardiit ja perikardiit hästi ravitavad. Reeglina piisab puhkusest ja valuvaigistitest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.