Miks ületas Itaalia koroonaviiruse surmajuhtumite arv Hiina oma?

Foto: Pixabay

Neljapäeval (19.03.) anti teada, et Itaalia möödus COVID-19 põhjustatud surmade arvult Hiinast. Vaid ühe ööpäeva jooksul kaotas Itaalias viiruse tagajärjel elu 427 inimest. Kokku on Itaalias kinnitatud 3405 surmajuhtumit. Hiina on seni ametlikult teada andnud 3245 koroonaviiruse põhjustatud surmast.

Viirus möllab Itaalias erakordse raevuga

Ametlikel andmetel oli koroonaviiruse tõttu surnute koguarv Hiinas 19. märtsi seisuga 3245. Viirusega nakatunute koguarv oli 81 250, mis on veidi üle kahe korra enam kui Itaalias. Seejuures aga on Hiinas elanikke umbes 25 korda rohkem kui Itaalias, kus nakatunuid on pisut üle 41 000.

Hiina statistika puhul tuleb muidugi arvestada, et teadaolevad andmed võivad erineda tegelikest numbritest.

Pandeemia on kestnud väga pikalt

Pandeemia on Itaaliat kimbutanud juba nädalaid. Kõige enam on pihta saanud Põhja-Itaalia. Mõned Milano haiglad ja isegi surnukuurid on teada andnud, et töötavad oma võimete piiril.

Itaalias kehtestati koroonaviiruse leviku pidurdamiseks 12. märtsil üleriigilised piirangud, keelati avalikud kogunemised ja suleti suurem osa äridest. See keeld pidi kehtima 25. märtsini. Koolide sulgemise, spordivõistlustest osavõtu keeld ja veel mõned piirangud kehtestati 3. aprillini.

Eile ütles Itaalia peaminister Giuseppe Conte, et valitsus on otsustanud karantiini pikendada. Lisaks otsivad tervishoiuametnikud viise, kuidas meditsiinipersonali arvu suurendada. Tööle on kutsutud pensionil olevaid arste, lihtsamate protseduuride tegemisel aga rakendatakse õpingutega lõpusirgel olevaid arstitudengeid.

Valitsuse esindajad on andnud juba ka teada, et kui oluord ei leevene, võetakse ilmselt kasutusele täiendavad meetmed – näiteks piiratakse kaupluste lahtiolekuaegasid, karmistatakse avalikes parkides käimise reegleid ja nii edasi.

Surmade arvu suurendab eakate rohkus

Üks tegur, mis põhjustab Itaalias niivõrd palju surmasid, arvatakse olevat kõrge mediaanvanus riigis – Itaalias on see 47 aastat, võrreldes näiteks numbritega 37 Hiinas ja 38 Ameerika Ühendriikides. Ka on Itaalias rohkem 80-, 90- või 100-aastaseid, kui üheski teises suures tööstusriigis (välja arvatud Jaapan).

Keskmine COVID-19 viiruse tagajärjel surnute vanus Itaalias üle 80, kusjuures enamikul eakatest ohvritest on olnud ka juba varasemalt diagnoositud krooniline või muu haigus, nagu näiteks vähk, diabeet või hüpertensioon.

Karantiiniga jäädi hiljaks

Lisaks eakate suurele arvule on põhjuseks, miks surm Itaalias erakordselt raevukalt tegutseb, peetud ka niigi ülekoormatud tervishoiusüsteemi ja valitsuse läbikukkumist ning venitamist täieliku karantiini kehtestamisel.

“Hukkunute arvu suurendavad inimesed, kes nakatusid enne riiklikku karantiini kehtestamist 9. märtsil,” ütles Itaalia tsiviilkaitseülem Angelo Borrelli kolmapäeval, 18. märtsil, kui surmade arv kasvas hüppeliselt.

USA Today analüütikud vaatlesid Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmeid ning järeldati, et Itaalia ametiasutused hakkasid üleriigilise karantiini kehtestamisega tegelema alles 9. märtsil ehk koguni 21 päeva pärast seda, kui surmasid oli registreeritud üle 100. Piirangute karmistamiseni jõuti aga veelgi hiljem – alles 12. märtsil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.