Millal peaksid koroonaviiruse läbipõdenud tegema tõhustusdoosi?

Vaktsineerimine Tartu Ülikooli Perearstikeskuses.Foto: Jassu Hertsmann / Flickr

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab omikroni tüve leviku valguses COVID-19 läbipõdenutele võimaldada tõhustusdoosi tegemist viis kuud pärast viimast vaktsiinidoosi või läbipõdemist.

„Kui inimene on COVID-19 haigust põdenud, siis haigusesse taas nakatumine on võimalik, kuid Eesti andmed näitavad siiski, et haigust põdenute risk uuesti nakatumise korral haiglasse sattuda on võrreldes vaktsineerimata inimestega väiksem,“ märgib riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige dr Marje Oona.

Samas tõdeb dr Oona, et esmased andmed näitavad, et omikroni variandi vastu ei anna koroonaviiruse läbipõdemine nii efektiivset kaitset kui delta variandi puhul. Sestap soovitab jätkuvalt ekspertkomisjon ka koroonaviirust põdenud inimestele tõhustusdoosi.

Millal siis täpsemalt tõhustusdoos teha?

  • Ekspertkomisjon soovitab koroonaviirust põdenud inimestele eelistatult mRNA põhise vaktsiini ühe doosiga vaktsineerimist kuuendal kuul pärast läbipõdemist.
  • Kui koroonat põdenud inimene (või inimene, kes haigestus vähem kui kaks nädalat pärast vaktsiinidoosi saamist) on saanud läbipõdemise järgselt esimeses punktis toodud vaktsiinidoosi (või möödapääsmatul vajadusel ka kahedoosilise kuuri), siis võib 18+ inimesele võimaldada tõhustusdoosi kuuendal kuul alates viimasest vaktsineerimisest.
  • Kui vaktsineerimiskuuri alustanud inimene haigestus rohkem kui kaks nädalat pärast vaktsineerimiskuuri alustamist COVID-19 haigusesse, siis võib 18+ inimesele kuuendal kuul pärast läbipõdemist võimaldada tõhustusdoosi.
  • Kui vaktsineerimiskuuri lõpetanud inimene haigestus koroonasse, siis võib 18+ inimesele kuuendal kuul pärast läbipõdemist võimaldada tõhustusdoosi.

Vaktsineerijad võivad juba COVID-19 haigust läbipõdenutele tõhustusdoose teha. Läbipõdenutele tõhustusdoosiks aja broneerimise võimaluse arendustööd digiregistratuuris valmivad selle nädala neljapäeval. Seni on võimalik läbipõdenutel teha tõhustusdoose etteregistreerimiseta vaktsineerimispunktides, perearsti juures või võttes muul moel ühendust otse vaktsineerimiskohaga.

COVID-19 haigust läbipõdenute soovitusliku tõhustusdoosi aja väljaselgitamisel saab abi koroonakaitse kalkulaatorilt, mis on leitav vaktsineeri.ee lehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.