Uudis

Mis ravim on remdesiviir, mida on uue koroonaviiruse laine ootuses Eestisse tellitud 400 doosi?

Foto: Shutterstock

Terviseameti prognoosi järgi võib sügisel, kui tekib kroonaviiruse leviku teine laine, Eesti vajada ligi 400 doosi viirusevastast ravimit remdesiviir. Euroopa Komisjon korraldas remdesiviiri soetamiseks ühishanke ja selle raames on vajalik hulk ravimit Eestisse ka tellitud.

Mis ravim on remdesiviir ja kes sellest abi saavad, selgitas Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk.

Algselt arendatud Ebola raviks

Remdesiviir on viirusevastane ravim, mida esialgselt arendati Ebola viirusest põhjustatud haiguse raviks. Ravim takistab viiruse paljunemist rakkudes.

Tegemist ei ole imeravimiga, vaid mõõduka efektiga ravimiga. Nagu näitavad kaks USA-s läbi viidud ulatuslikku uuringut, lühendab ravimi kasutamine keskmiselt raskete patsientide haiglas viibimise aega. Keskmiselt õnnestus ravimiga lühendada haiglas viibimise aega 15 päevalt 11-le.

Kui detailsemaid andmeid vaadata, siis kerge haigusvormiga patsiendid ravimist mingit kasu ei saanud ja väga raskete patsientide alarühm, kes juba ravi alustades olid kas aparaadihingamisel või kunstlikul vereringel, nemad ka mingit abi ei saanud.

Ravimil on tingimuslik müügiluba

Kevadiste koroonahaigete puhul andis ravimiamet loa remdesiviiri Eestis kasutada ainult raskes seisus koroonaviiruse patsientidel, kellel muud raviviisid olid ammendunud.

Nüüd on Euroopa Ravimiamet andnud remdesiviirile tingimusliku müügiloa, kasutamiseks koroonahaigetel alates 12. eluaastast, kes kopsupõletiku tõttu vajavad lisahapnikku.

Tingimuslik müügiluba tähendab, et ravimi kohta on infot jätkuvalt väga vähe, müügiloa hoidja peab andmeid ravimi omaduste kohta edasi koguma ja esitama need Euroopa ravimiametile hindamiseks.

Perearstid remdesiviiri välja kirjutama ei hakka

Perearst dr Eero Merilind ütles, et remdesiviir on päris uus ravim ja esmatasand ehk perearstid seda määrama ei hakka.

“Siin on jutt ravimikandidaadi uuringuvälisest kasutamisest (uurimisjärgus olevate müügiloata ravimite kasutamisest eluohtlike, pikaajaliste või rasket puuet põhjustavate tõbede puhul, millel ei ole seni ravi), sest Eesti ei saanud olla kliiniliste uuringute keskus,” täpsustas Merilind.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.