Uudis

Moderna tõhustusdoosid said Euroopas kasutusloa

Moderna mRNA-l põhinev koroonavaktsiin Spikevax sisaldab juhiseid Covid-19 haigust põhjustava viiruse valgu tootmiseks.Foto: Shutterstock

Kui seni tehti Euroopas tõhustusdoose Pfizeri koroonavaktsiiniga, siis nüüd võib kolmandaid süste teha ka Moderna vaktsiiniga.

Euroopa ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) jõudis järeldusele, et Moderna koroonavaktsiini Spikevax tõhustusannusete kasutamist võib kaaluda 18-aastastel ja vanematel inimestel.

Soovitus põhineb uuringute tulemustel, mis näitasid, et Spikevaxi vaktsiini kolmas annus 6 kuni 8 kuud pärast teist doosi suurendas langustrendis olnud COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse vastaste antikehade arvu.

Seejuures tasub teada, et tõhustusannus on poole väiksem esmase vaktsiinikuuri ühekordsest annusest. Praegused andmed näitavad, et tõhustusannuse kõrvaltoimed sarnevad nendele sümptomitele, mis ilmnesid ka pärast teist annust. Varasemalt kirjeldatud väga harvade südamepõletike ja teiste kõrvaltoimete esinemist tõhustusannuse järgselt jälgitakse hoolega.

Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, tehakse Eestis hetkel tõhustusdoose Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty, mis sai Euroopa ravimiameti heakskiidu oktoobri alguses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.