Uudis

Mõtle kaasa: milliseid muudatusi patsiendiportaal vajab ja mis võiks olla selle uus nimi?

Patsiendiportaal digilugu.ee.Foto: Eesti Meedia/Scanpix Baltics

Patsiendiportaal digilugu.ee on läbimas suurt uuenduskuuri. Tervisekassa arendusosakonna projektijuht Signe Asi selgitab, millised muudatused portaali ees ootavad ja kutsub kõiki osalema patsiendiportaali nimekonkursil.

Patsiendiportaali muutmiseks koostati põhjalik ülevaada, kuidas täpsemalt peaks tänast digilugu.ee keskkonda muutma ning koondati kokku info sellest, millised on kõikide osapoolte ootused ja vajadused ning praegused tehnilised võimalused uuenduste elluviimiseks.

Analüüsi protsessi kaasati nii patsiente kui ka erinevaid teenuseosutajaid nii tervishoiu- kui ka sotsiaalsüsteemist. Kitsakohana toodi esmajoones välja portaali ebaselget nime, mis jätab mulje kahest eraldiseisvast keskkonnast, patsiendiportaal ja digilugu.ee.

Üllatav oli seegi, et inimeste teadlikkus portaali olemasolust on vähene. Oli intervjueeritavaid, kes ei olnud kuulnudki võimalusest, et nende terviseinfo on interneti vahendusel kättesaadav. Seejuures ei joonistunud välja mingit selget vanuselist või sotsiaalset erisust – neid inimesi oli nii noorte kui vanade, nii maal kui linnas elavate hulgas.

Koroonatõendi loomine oli nii mõnegi jaoks esimene kord elus portaaliga kokku puutuda. Samuti tõsteti esile erinevaid kasutusmugavusega seotud probleeme, nagu näiteks aegunud kujundus ja navigatsioon ning tavakasutajatele liiga keeruline keelekasutus, kus tarvitatakse sõnu nagu „epikriis“, „immuniseerimispass“ või „tervisedeklaratsioon“.

Teriviseinfo turvalisus

Analüüsist selgus, et väga palju inimest puudutavat terviseinfot liigub telefoni ja e-kirja teel, mis peaks kolima portaali keskkonda. Praegusel juhul kasutavad nii patsiendid kui tervishoiutöötajad e-kirju selleks, et teavitada retsepti või saatekirja soovist, haigestumisest või antakse teada patsiendi analüüsitulemustest.

Samuti pakub väljakutset telefoni teel teineteisega ühenduse saamine. Ühelt poolt on tervishoiutöötajad hädas patsientide aegunud kontaktandmetega ja kulutatakse palju aega selleks, et otsida kehtivat telefoninumbrit ning teisalt on tervishoiutöötajate telefonid ülekoormatud  ning, et liinile pääseda, võib võtta arvestatava aja.

Samuti toodi välja,  kui oluline on saada keskse portaali kaudu meeldetuletusi retsepti aegumise või korduva vaktsineerimise kohta. Viimast eriti siis, kui mõne vaktsineerimise intervall on mitu aastat ning meeldetuletus hoiab ära selle, et vaktsineerimisskeemiga tuleb uuesti otsast alustada. Sama kehtib ka retseptide kohta, kus õigeaegne teavitus retsepti aegumisest aitab ära hoida inimeste asjatuid apteegikülastusi ja nädalavahetusel erakorralise meditsiini osakonda pöördumised, palvega uus ravimiretsept saada, kuna ravikuuri ei tohi pooleli jääda. 

Samuti on ebamõistlik, kui inimene peab igal visiidil erinevate teenuseosutajate juures sama terviseinfot korduvalt jagama. Tulevikus võiks saada portaali kaudu täita vastuvõtule eelnevaid seisundihindamise küsimustikke, sisestada ja edastada raviarstile näiteks kodus mõõdetud vererõhu ja veresuhkru väärtuseid ning täita toitumispäevikut, mis on vajadusel nähtavad kõikidele teenuseosutajatele nii tervishoiu- kui ka sotsiaalsüsteemis. 

Portaali analüüsi käigus teostatud intervjuudest selgus kasutajatega suur ootus tõenduspõhise terviseinfo järele, kuna otsitakse alternatiivi guugeldamisele ja uuenevas patsiendiportaalis soovitakse näha kontrollitud teaduspõhist infot. Oodatakse, et uuenenud portaal sisaldaks spetsialistide koostatud infomaterjale konkreetsete terviseseisundite ja tervise edendamise kohta. Seda selleks, et ei peaks otsima infot foorumitest, sotsiaalmeediast ja muudest kontrollimata infoga kanalitest, kus vajaliku abi asemel võib asjatundmatu nõuanne tekitada hoopis tervisekahju.

Mis võiks olla portaali uus nimi?

Tänaseks ollakse patsiendiportaali uuendamiseg esimese etapiga poolel teel, vastav etapp valmis järgmise aasta augustiks. Osa sellest on portaali külastajatele küll nähtamatu osa, aga väga vajalik, et luua eeldused eelpoolkirjeldatu realiseerimiseks. Küll aga saavad portaali külastajad järgmisel aastal näha olemasolevate teenustega visuaalselt ilusamat, selgema sõnastusega, loogilisema ülesehitusega ja kasutajamugavamat portaali.

Selleks, et järgmisel aastal uueneval portaalil oleks ka uus ja arusaadav nimi, kutsutakse üles kõiki inimesi portaalile nime mõtlema. Nime pakkumisel palutakse arvestada tulevikuvaatega, kus keskkond ei ole mõeldud vaid haigetele (patsiendi staatuses) inimestele oma terviseandmetega tutvumiseks ning nende haldamiseks, vaid pigem igaühe tervise abimees, mis koondab kokku kõik tervist puudutava info, et inimesel oleks suurem võimalus oma raviprotsessis kaasa rääkida ning ise oma tervist juhtida. 

Uue kõlava nime saad portaalile välja pakkuda, minnes lingile redcap.link/nimekonkurss. Kõikide osalejate vahel loosib tervisekassa välja ka väikeseid auhindu. Uus nimi tehakse teatavaks hiljemalt selle aasta lõpuks ning uue nimega portaali on võimalik külastada juba järgmise aasta teisest poolest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.