mRNA andis meile koroonavaktsiini. Kas see võib aidata ohjata ka vähki ja teisi raskeid haigusi?

Teadlased loodavad, et COVID-19 mRNA vaktsiinide arendamine näitab kätte teeotsa paljude raskete haiguste parema käsitluseni.Foto: Shutterstock

Lisaks sellele, et mRNA-l põhinevad koroonavaktsiinid aitavad ohjata üleilmset pandeemiat, pakub põnevust lootus, et need toovad uusi tuuli vähi ja teistegi raskete haiguste käsitlemisse.

Tartu Ülikooli genoomika instituudi funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner ütleb, et mRNAst on juba aastakümneid loodetud palju ning kõik suuremad ja kuulsamad vaktsiinide arendajad on vähivaktsiinidega tegelenud aastaid.

Abner selgitab, et sisuliselt antakse RNA näol inimrakkudele juhend, kuidas mõnda spetsiifilist valku toota. COVID-19 puhul on selleks viiruse ogavalk, mida meie immuunsüsteem võõrana tundma hakkab ning selle vastu reageerima asub.

Niiviisi treenitaksegi RNA vaktsiiniga keha SARS-CoV-2 viiruse vastu võitlema. Kuid sama meetodit saaks ju kasutada ükskõik millise võõrast valku sisaldava organismi vastu.

Ka vähk on Abneri sõnul mingil määral nagu võõras organism — ta küll koosneb meie oma rakkudest, aga vähid on äärmusteni muteerunud ja käituvad kui võõrad sissetungijad. Immuunsüsteem peab iga päev vähirakke kehas tapma, kuid mõnikord muteeruvad vähirakud kiiremini, kui immuunsüsteem neid tundma jõuab õppida ning haigus saabki areneda patoloogilisele tasandile.

“Kui suudaksime võtta sellisest vähist valgulise ja geneetilise proovi, siis tõenäoliselt suudaksime leida sealt mõne unikaalse ning muteerunud valgu, millega saaks ka immuunsüsteemi ohtliku vähi vastu treenida,” lausub teadlane.

Maakeeli saab seega öelda, et mRNA tehnoloogia võib anda inimese rakkudele käsu valmistada lisaks koroonaviiruse antigeenidele tulevikus ka näiteks vähi antigeene. Või ükskõik mis haiguse toimet mõjutavaid valke.

Abner lisab, et esimesed taolised kliinilised katsed on seni olnud paljulubavad. Paraku võtavad sellised katsed üldjuhul aega aastaid ning tulemusteni ei pruugita veel niipea jõuda.

Milliste vähivaktsiinide katsed on ravimifirmades käimas, millal mRNAst abi loodetakse saada ning kuidas võiks vähi käsitlus tulevikus mutuda, saab lugeda pikemast intervjuust Erik Abneriga siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.