Naistearst Gabor Szirko: sõeluuringul käimine peaks olema sama tavaline kui käte pesemine

„Me ei ütle haigust avastades naisele peaaegu kunagi, kui palju tal on elada jäänud. Esiteks on seda raske öelda, sest igal inimesel areneb kasvaja erinevalt ning õnneks on isegi algstaadiumist edasi jõudnud rinnavähist võimalik paraneda, mistõttu keskendume täielikult ravile,” ütleb rinnakabineti naistearst dr Gabor Szirko.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Rinnavähk on Eesti naiste seas kõige levinum vähivorm ja esmase vähidiagnoosi saab ligi 800 naist aastas. Pooled rinnavähi juhtudest avastatakse juba kaugelearenenud staadiumis, mis näitab, et sõeluuringule kas ei jõuta õigel ajal või ei käida seal üldse.

Riiklikud sõeluuringud täidavad oma eesmärki, kui uuringutes osaleb üle 70% sihtrühmast, kuid Eestis käib sõeluuringutel tavaliselt veidi üle 50% kutsututest. Seejuures on uuringute kohaselt naiste teadlikkus rinnavähist üpriski suur – ollakse kursis sõeluuringute korraldamise eesmärkidega, mõistetakse uuringu vajalikkust ja haiguse tagajärgi.

Ida-Tallinna keskhaigla rinnakabineti naistearst Gabor Szirko sõnul on üheks mitteosalemise põhjuseks kindlasti naiste hirmud – hirm protseduuri tegemise, selle valulikkuse ja võimaliku diagnoosi ees.

Sõeluuringus osalejatel väheneb suremuse risk kolmandiku võrra

„Eestis avastatakse suur osa rinnavähi juhtudest kaugelearenenud staadiumis, mis näitab, et sõeluuringule kas ei jõuta õigel ajal või ei käida seal üldse. Sõeluuringutel osalemine peaks aga olema harjumusliku tervisekäitumise osa, nagu käte pesemine või regulaarne liikumine, ning uuringul osalemine on tark viis tarbida meditsiiniteenust,“ toonitas dr Szirko.

Naistearsti sõnul on sõeluuringu vanuserühma vahemik väga täpselt välja arvutatud ja seetõttu on mammograafilisel uuringul käimine ilma kaebusteta täiesti mõistlik. „Neid seisundeid, mida saab sõeluuringuga kindlaks teha, on suhteliselt vähe ja rinnavähk on üks nendest. Kuna varajases arenguetapis rinnavähk ei põhjusta üldjuhul mingeid vaevusi, on oluline kontrollida end regulaarselt,“ selgitas Szirko.

Euroopas tehtud uuringud näitavad, et 50–69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringus, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35%. Niisiis kutsutaksegi rinnavähi sõeluuringule 50−69-aastased naisi iga kahe aasta tagant.

Varakult avastatud rinnavähk on ravitav

Dr Szirko sõnul annab sellise intervalliga uuringul käimine arstile võimaluse pilte võrrelda ja paremaid järeldusi teha. Lisaks soovitas ta kõigil umbes 40-aastastel naistel lasta endale teha juba ka baasmammogramm – nii on sõeluuringu ikka jõudes arstil parem ettekujutus naise rindade tervisest ja võimalikest muutustest.

Enne sõeluuringu vanusesse jõudmist soovitab naistearst kõigil naistel oma rindu kombelda. Seda peaks tegema iga kuu umbes nädal pärast menstruatsiooni, kui rinnad on kõige pehmemad. Vähimagi kahtluse või tüki avastamisel tuleb ilmtingimata pöörduda arsti poole.

Naistearsti sõnul leiab naine kombeldes üles umbes sentimeetrise kasvaja, kuid mammogramm juba mõnemillimeetrise moodustise. Arst lisas, et ühesentimeetrise läbimõõduga moodustis rinnas ei tähenda veel midagi hullu. Tema hinnangul sõltub palju kirurgi osavusest ja isegi neljasentimeetrise moodustise saab eemaldada rinnakontuuri muutmata, mis on naisele väga oluline.

„Rinnavähki saab varakult avastada. Mida väiksem on kasvaja, seda vähem mõjutab see inimese kehakuju ning hiljem ka emotsionaalset tervist,” toonitas dr Szirko.

Sõeluuringule on oodatud ka ravikindlustamata naised

Naistearsti sõnul võiksid Eesti inimesed mõista, et tasuta sõeluuringud on haruldane privileeg, mida tuleks kindlasti ära kasutada. „Kõikidele kutsutud naistele on rinnavähi uuring maksurahast kinni makstud ja väga isekas on lasta sel võimalusel raisku minna. Eriti veel siis, kui näed, et oled kutsutute hulgas ja lisaks saadetakse ka personaalne kutse,” lisas dr Szirko.

Samuti kutsus arst inimesi üles tervishoiuteenuseid arukalt tarbima. „Inimesed võiksid läbi mõelda ja teha endale nn tervishoiuplaani, mille järgi meditsiiniteenuseid tarbida, võttes seejuures arvesse nii levinumad haigused Eestis kui oma terviseriskid,” soovitad arst.

Sõeluuringul osalemisel on oluline regulaarsus ehk käimine sõeluuringul just ettenähtud ajavahemiku tagant. 2021. aastal on rinnavähi sõeluuringule oodatud naised, kel paaritu sünniaasta: 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969 ja 1971.

Kui varem on sõeluuringule kutsutud vaid ravikindlustatud naised, siis sellest aastast tasub tervisekassa ka ravikindlustamata inimeste sõeluuringute eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.