Nakkusarst: piirangute leevendamisega ei tohiks kiirustada

Vaktsineeritud inimene ei ole haiguse eest sada protsenti kaitstud, kuid nakatumise korral põeb ta haiguse palju kergemini läbi.Foto: Ida-Viru Keskhaigla

Ida-Viru Keskhaigla nakkusarst Natalia Nikitina tõdeb, et ehkki koroonaviirusesse haigestumine on hetkel Eestis langustrendis, ei tohiks vaktsineerimist edasi lükata ega piirangute leevendamisega kiirustada.

„Vaatamata sellele, et koroonaviirusesse haigestumine kogu Eestis jätkuvalt märgatavalt langeb, tasub meeles pidada, et ka eelmisel aastal oli perioode, mil haigestumine aktiivselt langes, kuid sellele järgnesid veelgi suuremad nakkuspuhangud,” ütleb dr Natalia Nikitina.

“Seetõttu tuleks haigestumuse vähenemise andmeid kriitiliselt hinnata ning mitte kiirustada piiranguid leevendama ega vaktsineerimist edasi lükkama,“ ütleb dr Nikitina. Ta lisab, et raskema haiguskuluga haiglaravil viibivate patsientide arv ei ole veel vähenenud.

Arvestades tõsiasja, et Euroopas registreeritakse üha enam koroonaviiruse uue omikrontüvega nakatumise juhtumeid, jälgitakse Ida-Viru keskhaiglas olukorda tähelepanelikult, et olla valmis haiglaravi vajavate patsientide arvu suurenemiseks. „Kui nakkuse levik hakkab taas tuure koguma, aitavad eelkoordineeritud ennetusmeetmed patsientide sissevooluga paremini toime tulla,“ sõnab nakkusarst.

Dr Nikitina sõnul ei ole vaktsineeritud inimene haiguse eest sada protsenti kaitstud, kuid nakatumise korral põeb ta haiguse palju kergemini läbi. Kahjuks on levinud arvamus, et kõige kindlam viis end pikaajaliselt koroonaviiruse eest kaitsta on hankida antikehi läbipõdemise teel.

„COVID-19 on uus ettearvamatute tagajärgedega haigus, mis teeb sageli inimese tervisele tõsist kahju. Ma ei saa kuidagi nõustuda arvamusega, et parem on olla haige kui end vaktsineerida, sest keegi ei saa ette aimata, kuidas temal haigus kulgeb,” hoiatab nakkusarst.

“Tasub meeles pidada, et COVID-19 võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, näiteks täielikku haistmismeele kaotust, mis on kahtlemata palju ohtlikum kui palavik, peavalu ja nõrkus pärast vaktsiini. Paljud läbipõdenud vajavad pikaajalist taastusravi, mis võib kesta kuid,“ lisab dr Nikitina ja julgustab kõiki vaktsineerima.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.