Nakkushaiguste ülevaade: koolivaheaeg pidurdas haigestumiste kasvu, aga mitte oluliselt

Grippi haigestunu ohustab teisi päev enne sümptomite ilmumist, nakkavuse periood kestab kuni 7 päeva, väikelastel kuni 21 päeva.Foto: Depositphotos

Terviseameti teatel on haigestumus on tõusuteel. Eelnevate viirushooaegade kogemuse alusel saab öelda, et koolivaheajal haigestumuse kasv peatub, kuid pärast seda hakkab haigestumiste ja hospitaliseerimiste arv taas kasvama. 

Gripiviiruste osakaal suureneb järk-järgult, levik on laialdane ning hospitaliseeritute arv kasvab keskmiselt iganädalaselt 25%. Hetkel tervishoiusüsteemile siiski ülekoormuse ohtu ei ole.

COVID-19 haigestumuse trend on väheste kõikumistega, kuid üldiselt püsib stabiilsena, aga langustrend on peatunud. Üldine haigestumuse trend on stabiilne, samas on enamikes vanuserühmades täheldatud haigestumise tõusu. Märkimisväärne haigestumuse kasv esines 70-74 ja 40-44 aastaste inimeste seas.

Kooliealiste seas toimunud haigestumise tõus avaldab mõju vanemaealiste patsientide kasvule ning võib järgmiste nädalate jooksul suurendada ka COVID-19 tõttu hospitaliseeritute arvu.

Sentinelseire andmetel olid gripilaadsete viirusnakkuste suhtes positiivsed 40% analüüsitud proovidest. Haigestumine on võrdeliselt seotud A ja B gripi ning SARS-CoV-2 ja rinoviirustega. Sentinelseire käigus täheldatud gripi- ja COVID-19 tekitajate osakaalu suurenemine viitab, et nende nakkuste levik võib lähinädalatel intensiivistuda.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu pöördus nädala jooksul arstide poole 1960 inimest, kellest 29,1% olid kuni 14-aastased lapsed. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 138,11.

Aasta esimesel nädalal registreeriti kokku 184 grippi haigestunut. Laboratoorselt kinnitati gripiviirus 119-l inimesel: 100-l tuvastati A-gripiviirus ja 19-l B-gripiviirus. Gripi tõttu hospitaliseeriti 25 patsienti. Viimase kolme nädala jooksul vajas haiglaravi 67 patsienti, neist umbes 50% olid inimesed vanuses 65 eluaastat ja vanemad.

Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel püsib gripi aktiivsus Euroopa Liidus jätkuvalt madalal hooajalisel tasemel.

RS-viirusega seotud nakkused ja COVID-19 haiguse ülevaade

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) hinnangul on RS-viiruse levik EL/EMP riikides üldiselt madal ja madalam kui viimase kolme hooaja jooksul. Detsembri jooksul registreeriti 13 RS-viirusega seotud juhtu. Alates oktoobrist on registreeritud kokku 28 RS-viiruse juhtumit.

Aasta esimese nädala jooksul lisandus 774 koroonaviiruse haigusjuhtu (168 laboratoorselt kinnitatud ja 606 kliiniliselt diagnoositud). Raske kuluga hospitaliseeritud patsientidest moodustasid üle 60-aastased 85,3%.

Haiglate edastatud andmetel hospitaliseeriti 1. nädalal kokku 78 patsienti, kellel oli COVID-19 kas põhi- või kaasuv haigus, neist 34 patsienti ehk 43,6% hospitaliseeriti raske kuluga COVID-19 haiguse tõttu. 29 patsienti ehk 85,3% olid üle 60-aastased. Raske COVID-19 tõttu suri üks üle 60-aastane inimene.

Haigestumus on tõusuteel. Eelnevate viirushooaegade kogemuse alusel saab öelda, et koolivaheajal haigestumuse kasv peatub, kuid pärast seda hakkab haigestumiste ja hospitaliseerimiste arv taas kasvama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.