Uudis

Nakkuskolded on murettekitavad: valitsus kiitis heaks põhjaliku koroonaviiruse seireuuringu alustamise Ida-Virumaal

Peaminister Jüri Ratas.Foto: Stenbocki maja

Homsest alustatakse Ida-Virumaal koroonaviiruse leviku ulatuse täpsemaks tuvastamiseks suuremahulise kohapealse uuringuga.

Uuringu käigus küsitletakse ja testitakse ligikaudu 1500 maakonna elanikku. Kantar Emor alustab küsitluse läbiviimist reedel.

„Eesti koroonaviirusesse nakatumise kordaja 100 000 elaniku kohta 11 on Euroopa riikidega võrreldes madalamate seas, kuid Ida-Viru maakonnas tekkinud nakkuskolded on terviseameti ja teadusnõukoja hinnangul murettekitavad. Ida-Virumaal on kahe nädalaga koroonaviiruse suhtes positiivse proovi andnud 73 inimest ja terviseametil on hetkel jälgimisel üle 400 haige lähikontaktse. Ida-Virumaal tekkinud nakkuskolded peavad olema meie teravdatud tähelepanu all, et viirus ei leviks edasi teistesse piirkondadesse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

Arvestades Ida-Virumaal esinevate nakkuskollete jätkuvat aktiivsust, ei saa välistada, et seal on nakkus levinud üldrahvastikku. Selle täpsemaks tuvastamiseks ongi vajalik suuremamahuline lokaalne uuring.

Seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor Ruth Kalda selgitas, et Ida-Virumaal tehtava uuringu eesmärk on nädala jooksul intervjueerida ja testida umbes 1500 inimest ehk 1% maakonna elanikest, et selgitada välja, kuivõrd on viirus kolletest levinud väljapoole Virumaa elanike hulka. Selle järgi saab paremini planeerida ka piirkondlikke levikut tõkestavaid meetmeid.

Kalda rõhutas, et uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid pani kõigile Ida-Virumaa elanikele südamele, et küsitlusele vastamise ja testimas käimisega saab igaüks aidata kaasa viiruse tegeliku leviku välja selgitamisele.

Professor tõi veel välja, et näiteks Tartus esile tulnud koroonapuhangu sai terviseamet üsna hästi kontrolli alla. “Oma osa on kindlasti ka sellel, et enamus nakatunud püsisid isolatsioonis ja aitasid terviseametil välja selgitada lähikontaktseid. Tartu näitel tuleb tunnustada ka ööklubisid, kes ajutiselt enda ukse sulgesid. Sellise koostööga saame ka edaspidi tekkivate kollete puhul hoida ära viiruse laiema leviku,“ ütles Kalda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.