Uudis

Neuroloog seljakooli loomisest: “Raske on leida inimest, kelle selg poleks kunagi valutanud”

Neuroloog Riina Vibo on võtnud enda hingeasjaks kroonilise seljavaluga patsientide toetamise ja informeerimise.Foto: Shutterstock

Oled hädas kroonilise seljavaluga? Neuroloog Riina Vibo on loonud Seljakooli lehe, kus ta jagab infot seljavaluga seotud probleemide ja nende võimalike lahendusviiside kohta ning pakub tuge kroonilise seljavaluga patsientidele.

“On olnud ammune soov seda teha. Nüüd on algus tehtud. Pärast kahtlusi ja kaalumisi, hirme ja mõtisklusi – tere tulemast Seljakooli,” kirjutas neuroloog Riina Vibo aasta alguses ühismeedias.

“Seljaprobleemid on nii levinud, et raske on leida inimest, kelle selg poleks kunagi valutanud. Igal aastal pöördutakse seljavalu tõttu arstile tuhandeid kordi, igal aastal hüvitab haigekassa umbes 200 000 haiguspäeva seljavalu tõttu. Lisaks määratakse seljavalu tõttu igal aastal osaline või täielik töövõimetus sadadele inimestele,” selgitab arst probleemi suurust.

“Arstiteadus saab seljavaluga patsienti mingil määral aidata, kuid eelkõige saab aidata end igaüks ise. Mitte, et arstiteadus oleks saamatu, vaid see lihtsalt ei ole läbinisti meditsiiniline probleem,” tõdeb dr Vibo.

Ta märgib, et kroonilise seljavaluga inimene vajab teadmisi, tegutsemisjuhiseid ja tuge. “Näen seda iga päev. On vaja kannatlikkust, sest püsivaid tulemusi kiiresti ei looda. On vaja usku, et tulemused on saavutatavad ja igaühele jõukohased,” lisab neuroloog.

Teadmised ja tegutsemisjuhised seljaprobleemide leevendamiseks on küll olemas, kuid puudu on tugi, mis aitaks püsida rajal ja jõuda valuvaba eluni. Sestap on dr Vibo võtnud enda hingeasjaks kroonilise seljavaluga patsientide toetamise ja informeerimise.

“Seljakool on minu nägemus kroonilise seljavaluga toimetulekust, mis pakub teadmisi ja mõtteid, tegutsemisjuhiseid ja tuge. See on minu aastatepikkuse kogemuse ja pideva õppimise tulemus, mida soovin jagada. Seljakool ei asenda arstiabi, vaid on pigem selle täienduseks,” tutvustab neuroloog.

Seljakooli Facebooki leht on avatud kõigile ja sealt saab lugeda seljavaluga seotud probleemide ja nende võimalike lahendusviiside kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.